ساس تختخواب

ساس

ساسهای تختخواب ناقلین مهمی در انتقال بیماریها نیستند اما بدلیل گزش دردناک ، برای انسان آزار دهنده هستند . که واکنش افراد در مقابل گزش آن متفاوت است.
در خانه های بسیار آلوده ممکن است افراد بیش از صد بار در شب گزیده شوند که در این بین کودکان بعلت ازز دست دادن خون دچار کم خونی شدید می شوند.

 

اقدامات کنترل

در صورت تحریک ، ساسهای تختخواب می توانند به سرعت حرکت کنند و هنگام گزش وجود آنها به آسانی قابل تشخیص نیست. ممکن است برخی افراد از گزش های متعدد شبانه ی خود آگاه نشوند . بنابر این روشهای مبارزه فقط باید در مکانهایی که علائم کافی از وجود این حشرات در دسترس است اجرا شود.

تشخیص

می توان آلودگی به این حشرات را از طریق بررسی مخفیگاههای احتمالی جهت مشاهده ساسهای زنده، پوسته های رها شده نمف ، تخم و مدفوع مشخص کرد. مدفوع حشره ممکن است بصورت لکه های سیاه یا قهوه ای تیره روی ملافه ها ، دیوارها و کاغذ دیواری قابل مشاهده باشد. ممکن است خانه هایی که آلودگی شدیدی به این حشره دارند بوی ناخوشایندی نیز داشته باشند. می توان با افشاندن یک آئروسل پیرتروم داخل درزها و شکافها ساسها را تحریک کرده و آنها را وادار به خروج از مخفیگاهها نمود و به این ترتیب ساسهای زنده و مجلهای آلوده را شناسایی کرد.

روشهای مبارزه ساده ی خانگی با ساس

ممکن است در هر خانه ساس های تختخواب به تعداد کم دیده شوند ، بویژه زمانی که از اثاثیه یا وسایل خواب دست دوم استفاده شود.آلودگی خفیف و ناچیز را می توان با تمیز کزدن دقیق و سایل آْوده ، ریختن آبجوش روی وسایل و یا قرار دادن آنها در معرض آفتاب برطرف کرد.
برای پاشیدن حشره کشها در تشک ها ، درز و شکاف دیوار و دیگر مخفیگاههای احتمالی می توان از افشانه های آئروسل استفاده کرد. از جمله این حشره کشها می توان به پیرتروئید ها و پروپکسور و بندیوکارب و دی کلروس اشاره کرد. در صورت مشاهده مجدد آنها بعد از چند هفته ، این روش مبارزه با ساسها بایستی تکرار شود.

خانه های بشدت آلوده

خانه هایی که بشدت آلوده هستند به استفاده از یک حشره کش ابقایی پایدار نیاز دارند.

بطور معمول، یکبار استفاده از این روش برای حذف و از بین بردن ساسهای تختخواب کافی است. اما اگر آلودگی ادامه پیدا کند مبارزه مجدد باید در فاصله بیش از دو هفته اجرا شود. حشره کش انتخابی برای مبارزه با ساسها باید برای جمعیت هدف یک حشره کش مؤثر باشد . اضافه کردن یک حشره کش محرک نظیر پیرترین ۲ر۰ -۱ر۰ درصد به خروج ساسها از مخفیگاهها کمک می کند.  این امر باعث افزایش تماس آنها با حشره کش ابقایی می شود .

بسیاری از پیرتروئید ها در از بین بردن و بیرون اوردن ساسها از مخفیگاهها مؤثر هستند.

 

سمپاشی منازل و ادارجات. ریشه کنی قطعی و تضمینی

 

۱۳۰۶۲ ۸۶۰

۰۷۰۵۷۴۶ ۰۹۱۲

۴۹۶۴۱۷۲ ۰۹۱۰

amini خرداد ۲۵, ۱۳۹۶ آفات بهداشتی, ساس

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/nanofann/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:32 Stack trace: #0 /home/nanofann/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(542): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/nanofann/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/nanofann/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 32