سمپاشی سوسک

سوسک (سوسری) فاضلاب 

سوسک ها و سمپاشی سوسک ها: سوسک های فاضلاب یا سوسوسک حمام نسبت به سایر سوسک هایی که در خانه دیده می شوند بزرگتر هستند در زبان انگلیسی به اینها (American cockroach) یا سوسک آمریکائی می گویند و نام علمی شان  (Periplaneta americana) است.

سمپاشی سوسک

اکثر فعالیت سوسک های فاضلاب در شب است و بیشتر محل گرم و مرطوب را ترجیح می دهند اما در محل های خشک هم یافت می شوند. این حشرات حس بویایی قوی دارند و از طریق شاخک های فوق العاده پیشرفته خود بوی غذا و مواد شیمایی را سریع حس می کنند. همچنین این سوسک ها در انتهای بدن خود اندامهایی دارند که مجهز به سنسورهای مکانورسپتور قوی هستند و می توانند نزدیک شدن افراد یا هرگونه لرزش در زمین را حس کرده و سریع خود را مخفی کنند. 

تغذیه

سوسک های یکه در خانه ها و اماکن مسکونی یافت می شوند همه چیز خوارند  اما علاقه مخصوصی به غذاهای تخمیر شده و آبجو دارند آنها همچنین مواد نشاسته ای و قندی و غذاهای گوشتی را دوست دارند

از مواد دیگری مثل پنیر و چرم و نان و مو و جانوران مرده و مواد گیاهی حتی از چسب نیز تغذیه می کنند.

سوسک ها( سوسک فاضلاب یا سوسک حمام) ترشحات بوداری از خود متصاعد می کنند که گاه روی طعم غذا اثر می گذارد و اگر تعداد آنها زیاد باشد بوی مخصوصی را در محل تجمع خود ایجاد می کنند.

محل زندگی

همانطور که گفته شد این سوسک ها محل های گرم و مرطوب ترجیح می دهند بنابراین در زیر کاسه توالت و اطراف منهول های حمام و سینک آشپزخانه و همچنین موتورخانه ها به تعداد زیاد تکثیر پیدا می کنند. همچنین در صورتی که تعداد آنها زیاد شود در شکافها و درزهای ساختمان نفوذ می کنند در صورتی که لوله های فاضلاب نشتی داشته باشد گاها باعث آلودگی سقف کاذب می شوند که کنترل آن سخت تر می شود.

سمپاشی سوسک

 

انتقال بیماری

به دلیل محل زندگی آلوده و تمایل غذایی که دارند اکثرا شب ها از پناهگاه خود بیرون آمده و در محل های انسانی دنبال غذا می گردند در صورتی غذا در دسترس باشد یا آشغال و اضافی غذاهای انسانی و ظرفهای نشسته وجود داشته باشد به سراغشان می روند و ممکن است بعضی از میکروبها و انگل های عوامل بیماریهای  گوارشی مثل اسهال و اسهال خونی از طریق پاها و شکم روی غذاها یا ظروف منتقل شوند.

سمپاشی سوسک ها

با توجه به محل زندگی و حس بویایی قوی در این حشرات برای از بین بردن اینها در یک ساختمان باید تمام واحدهای ساختمان با هماهنگی همدیگر عملیات سمپاش را انجام دهند و تمام راه آب ها و فاضلاب های ساختمان سمپاشی شوند در غیر اینصورت سوسک های فاضلاب سریعا خود را به واحد ها یا فاضلاب هایی که سمپاشی نشده اند رسانده و خود را مخفی می کنند و بعد از مدتی که سم از فاضلاب ها شسته شد دوباره آرام آرام کل ساختمان را در مدت کمی اشغال می کنند. استفاده از سمومی که تحریک کننده قوی باشد و باعث فرار اینها زا پناهگاهها و محل های مخفی شده و در نتیجه در معرض قرار گرفتن سوسک ها با سم گردد در عملیات مبارزه با این حشرات مهم است.

کلیپ آموزس درباره سمپاش سوسک ها: https://www.aparat.com/v/f6GTs

گروه علمی پشتیباین شرکت نانوفن آوران پیشرو بهداشت تهران

شماره های تماس جهت رزرو و مشاوره سمپاشی در مناطق مختلف تهران 

۲۲۰۴۸۲۷۸ – ۸۶۰۱۳۰۶۲ -۶۶۹۵۹۷۲۹ و ۹۱۲۰۷۰۵۷۴۶

سنندج: ۰۸۷۳۳۱۷۶۶۵۵و ۰۹۱۸۷۸۴۰۱۱۹

سمپاشی در مشهد: ۹۱۰۹۲۵۹۷۹۴

 

amini می 13, 2020 آفات بهداشتی, بهداشت و سلامت, سوسک درشت،سوسک فاضلاب یا سوسری آمریکائی«periplaneta americana»

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.