کنه کبوتری نکات مهم و اساسی

نکات مهم و اساسی در مورد کنه کبوتری

ترجمه کلیپ آلمانی دانستنی های مهم و اساسی درباره کنه کبوتری

  • نکات کلی در مورد کنه ها : خونخوار یا کنه های حیوانی، انگل خارجی حیوانات محسوب می شوند کنه های حیوانی از شاخه بندپایان و از کلاس عنکبوتیان و از راسته کنه سانان هستند و سه خانواده مهم کنه ها یعنی کنه های سخت(Ixodidae) و کنه های نرم (Argasidae) و (Nuttalliellidae) کنه های خونخوار یا کنه های حیوانی نامیده میشود. گونه های مختلف این خانواده ها از انسان و حیوانات خونخواری می کنند و بعضا ناقل بیماری های خطرناک و مهمی مثل تب کریمه کنگو و بیماری لایم و انواع و اقسام بیماری های ویروسی و میکروبی هستند. در کنه های نرم از جمله کنه کبوتری ضمائم دهانی از پشت بدن دیده نمی شود در حالی که در کنه های سحت ضمائم دهانی از پشت سر قابل مشاهده است.

کنه ها هشت پا دارند و از این طریق براحتی قابل شناسایی از حشرات هستند حشرات بالغ همگی شش پا دارند و این از خصوصیات اصلی حشرات است بنابراین کنه ها و عنکبوت ها و هزارپایان و … جزو حشرات محسوب نمی شوند.

  • کنه کبوتری چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟

کنه کبوتری (Argas reflexus)، از خانواده کنه های نرم محسوب می شود در کنه های نرم بالغ، اندام های دهانی از پشت دیده نمیشود. در حالی که در کنه های سخت اندام دهانی از پشت قابل تشخیص است. همچنین مدت خونخواری و تعداد میزبانها در کنه های نرم و سخت متفاوت هستند.

کنه کبوتری

شکل کنه کبوتری، کنه کبوتری چه شکلی است

 

کنه های آرگاس رفلکسوس انگل پرندگان بویژه کبوتر ها هستند. اما وقتی تعدادشان زیاد شد با ورود به خانه ها می توانند از انسان نیز خونخواری کنند. کنه های نر و ماده هر دو خونخواری می کنند. کنه های ماده حدود یک سانتیمتر با ظاهری شبیه گلپر هستند. کنه های نر کوچکتر هستند.

امروزه کنه های کبوتری و عنکبوتیان به همراه حشرات موذی مثل ساس و سوسک فاضلابی و سوسک کابینتی و سیلورفیش و… جزو آفات مهم بهداشتی  در خانه ها و اماکن مسکونی محسوب می شوند که در خصوص کنترل آنها با شرکت های سمپاشی تماس گرفته می شود.

  • آیا کنه کبوتری خطرناک است؟ کنه کبوتری چه بیماری هایی رو منتقل می کند؟

کنه کبوتری می تواند برخی  آربوویروس ها رو منتقل کنه یا باعث عفونت های ثانویه و برخی ضایعات پوستی و برخی آلرژی ها باشه. کنه کبوتری می تونه برخی انسفالیت های ویروس رو هم منتقل کنه. اما مهمترین خطر کنه کبوتر ایجاد واکنش های آنافیلاکتیک در افراد حساس هست اگر فردی نسبت به موادی که کنه با گزش وارد بدن می کنه حساس باشه ممکنه باعث شوک آنافیلاکتیک شده و درصورت عدم درمان باعث مرگ  بشود. هر چند درصد این حساسیت در جوامع بسیار کم هستند. افرادی که بصورت مداوم توسط کنه های کبوتری گزیده می شوند در معرض بروز واکنش های موضعی شدید قرار دارند.

 

  • آیا ممکنه کنه کبوتر زیر موهام بره و اونجا بچسبه و بمونه؟

کنه کبوتر جزو کنه های نرم هست کنه های نرم بر خلاف کنه های سخت که مدت زیادی به بدن می چسبند و می مانند معمولا بیش از چند ساعت به بدن نمی چسبد بنابراین احتمال اینکه زیر موها یا جاهای خاص در بدن پنهان شده باشه کم هست. کنه های سخت یا ایگزودیده ها چندین روز به بدن میزبان می چسبند و خونخواری می کنند.

  • کنه های کبوتری چگونه وارد خونه میشن؟

کنه های کبوتری اغلب در لانه های کبوترها و محل تجمع آنها تکثیر می شوند روزها اغلب در زیر فضولات پرنده ها یا در درزهای چوب ها و درزهای ساختمان و همچنین نقاط آسیب دیده ساختمان و خانه پنهان می شوند و شب هنگام از محل اختفای خود بیرون آمده  خونخواری می کنند. هر قسمتی از خانه که به بیرون یا سقف کاذب راه داشته باشد می تواند محل نوفئذ کنه ها باشد.

  • آیا کنه های کبوتری از حیوانات خانگی هم خونخواری می کنند؟ در صورت آلودگی حیوان خانگی به کنه چکار باید بکنیم؟

همانطور که قبلا توضیح دادیم کنه های کبوتری ، ترجیحا سراغ کبوترها می روند ولی وقتی وارد خانه ها می شوند در غیاب کبوتر ها از انسان و پت ها نیز خونخواری می کنند. در صورتی که متوجه آلودگی پت خود به کنه کبوتری شدید به دامپزشک مراجعه نمایید شامپوها و لوسیون های مخصوصی وجود دارند که توسط دامپزشک ها تجویز می شوند. همچنین لانه و جای حیوان خودتون را مرتب تمیز کنین و نسبت به آلودگی به ککنه و مایت بررسی کنین.

  • چطور کنه کبوتری رو از بین ببریم

برای از بین بردن کنه های کبوتری هرگز زیر بار سمپاشی سنگین و پر خطر نروید گاها اثرسو و مزمن این سم ها می تواند بسیار بیشتر از گزش کنه باشد. سموم سیف و ایمنی وجود دارند که بدون آسیب به افراد خانواده می توانند کنه های کبوتری را از بین ببرند. سموم بهتر سمومی هستند که LD50 بالایی دارند و باعث مسمومیت پستانداران نمی شوند.

  • آیا سمپاشی کنه کبوترها برای نوزادان یا زنان حامله یا حیوانات خانگی خطرناک نیست؟

سمومی که در خانه ها و اماکن مسکونی استفاده می شوند باید زیر نظر متخصصین حشره شناسی مصرف گردند. همچنین موارد فوق قبل از سمپاشی به شرکت سمپاشی گزارش داده شوند. در صورتی که بچه یا نوزاد در خانه باشد بهتر است از سموم گروه کاربامات استفاده نشود چون برخی از این سموم روی گنادهای جنسی تاثیر دارند. همچنین افرادی که مبتلا به فاویسم هستند بهتر است در معرض سموم پایرتروئید قرار نگیرند. گربه ها نسبت به سم پرمترین حساس هستند و می تواند باعث واکنش های شدید حتی مرگ حیوان گردد. همچنین ماهی ها به شدت نسبت به سموم پایرتروئید حساس هستند و در صورتی که منزل دارای آکواریوم باشد نباید با سموم پایرتروئید سمپاشی گردد.  

شماره های تماس:

 ۲۲۰۴۸۲۷۸ – ۸۶۰۱۳۰۶۲ -۶۶۹۵۹۷۲۹

منابع:

Buczek, Alicja, et al. “Skin lesions in humans bitten by European pigeon tick Argas reflexus (Fab.)(Ixodida: Argasidae) massively occurring in the Upper Silesian conurbation of south-west Poland.” Annals of Agricultural and Environmental Medicine 25.2 (2018).‏

Khoury, Cristina, and Michele Maroli. “The pigeon tick, Argas reflexus, and hazard for human health.” Annali Dell’istituto Superiore di Sanita 40.4 (2004): 427-432.‏

Wegner, Z. “Significance of Argas reflexus Fabricius in Transmission of the Tick-Borne Encephalitis Virus.” Acta Microbiologica Polonica 13.2 (1964): 155-67.‏

amini آگوست 20, 2023 بهداشت و سلامت, کبوتر, کنه, کنه کبوتر

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.