کرونا ویروس

کرونا ویروس

کلیپ علمی درباره کرونا ویروس ،منشا و تاریخچه، پیشگیری و درمان و گندزدائی و ضد عفونی 

 

نامگذاری

کووید ۱۹ ؛ بیماری ویروسی جدید کرونا که در سال ۲۰۱۹ کشف شده و باعث اپیدمی جهانی شده است. بیماریی که  کشورهای  بسیاردور از چین را هم تحت تاثیر قرار داده است. اما شدت گسترش آن در کشورهای دیگر متفاوت بوده است. این ویروس در ابتدا با نام کرونا ویروس جدید ۲۰۱۹ اختصارا۲۰۱۹-nCoV   نامیده شد ولی بصورت غیر رسمی «ووهان کرونا ویروس» گفته می شد. سازمان بهداشت جهانی آن را COVID-19  نامید چون مربوط به یک منطقه جغرافیایی یا یک شخص یا یک حیوان یا گروه خاصی از مردم نبود و این نامگذاری می توانست به عنوان یک لکه ننگ برای اینها تلقی شود. همچنین آنها می خواستند که هم قابل تلفظ باشه و هم بنوعی مربوط به بیماری هم باشد که هدف راحتی نبود. ویروس بصورت رسمی SARS Co-2 که مخفف «سندرم شدید و حاد کرونا ویروس ۲» است نامیده شد بخاطر اینکه از لحاظ ژنتیکی خیلی شبیه به کرونا ویروس سارس ( علت سندرم شدید و حاد تنفسی ) بود  که در سال ۲۰۰۲ شیوع ناگهانی داشت.

تاریخچه

بنابراین SARS Co-2 عامل COVID-19 شد. کرونا ویروسی که از انسان به انسان منتقل می شد حالت خوش خیم  دارد و حدودا علت ۲۵% سرماخوردگی ها است. ولی گاها ویروس های کرونایی که از انسان به انسان منتقل  وارد چرخه انتقال بین یک حیوان مخزن بیماری می شود که باعث میشه جهش هایی در و ژنوم ویروس رخ بده  که اگه شرایط مهیا شد قدرت کافی برای انتقال و ایجاد بیماری برای انسان  را پیدا کنه و یک عفونت  و بیماری جدیدی را در انسان ایجاد بکنه. در سال ۲۰۰۲ سارس ویروسی بود که از خفاش ها به سیوت ها (یه نوع پستاندارشبیه گربه) و سپس به انسان ها منتقل شد. باز در سال ۲۰۱۲ ویروس «مرس» یک کرونا ویروس بود که از خفاش به شتر منتقل شد و قبل از اینکه به انسان منتقل بشه بین شترها انتقال پیدا می کرد. کووید-۱۹ نیز به احتمال قوی از خفاش منتقل شده است ولی در این مورد میزبان واسطه موجودی بنام «پانگولین» بوده که حیوانی شبیه به مورچه خوار و آرمادیلو هست. این نتیجه گیری بخاطر این است که دانشمندان متوجه شدند بین کرونا ویروس پانگولین و (سارس سی او وی -۲) از لحاظ ژنتیکی ۹۶% شباهت وجود دارد. متاسفانه قاچاق پانگولین در جهان بصورت گسترده ای انجام میشه چون یه عده اعتقاد دارند که فلس های این حیوان خواص درمانی داره برای همین است که اینها درجهان بصورت غیرطبیعی پراکنده شده اند و شرایط لازم برای انتقال کرونا ویروس از پانگولین به انسان فراهم شده است.

درصد مرگ و میر

از ۱۱ فوریه ۲۰۲۰ تا ۱۴ فوریه ۴۳۱۰۳ نفر آلوده شده اند که از بین آنها ۱۰۱۸ نفر فوت کردند. بنابر گزارش سازمان ملل در این مدت میزان مرگ و میر ۲٫۴% بوده است. که قسمت عمده آن در چین اتفاق افتاده است. در سال ۲۰۰۲ تعداد ۸۰۹۸ نفر به سارس مبتلا شدند که  ۹٫۶% مرگ و میر داد و منجر به مرگ ۷۷۴ نفر شد .  در سال ۲۰۱۲ مرس ۲۰۴۹۴ نفر را مبتلا کرد که ۸۵۸ نفرشان فوت کردند بنابراین میزان مرگ و میر آن ۳۴% بود. در سال ۲۰۱۴ بیماری ویروسی ابولا که البته ربطی به کرونا نداشت ۲۸۶۳۹ را مبتلا کرد که ۱۱ ۳۱۶ نفر یعنی ۴۰ % مرگ و میر داد.

 پاتولوژی

از لحاظ میکروسکوپیک کرونا ویروس یک ویروس تک رشته آرای ان دار است که در سطح آن پروتئین ها بصورت میخ مانند دیده می شوند که زیر میکروسکوپ ظاهری شبیه به تاج به آن می دهد. در واقع کرونا تلفظ لاتین کرون هست که به معنی تاج می باشد. این ظاهر باشکوه به ویروس اجازه میده که به لایه سلولهای لوله های تنفسی و شش ها حمله کنه. وقتی که ویروس کرونا به سلول چسبید وارد سلول میشه و تشکیلات سلول را وادار به کپی کردن و تکثیر ویروس می کنه. سپس اونا می تونن به سلولهای اطراف هم حمله کنند و ترشحات دستگاه تنفسی را هم آلوده کنن. بعضی وقتها علائم بیماری خیلی خفیف هستند و علائم بیماری در فرد ظاهر نمیشه. در بعضی های دیگه علائم می تونه پیشرفت کنه و از یک تب و سرفه خفیف تا یک پنومونی جدی پیش بره. که می تونن  آسیب جدی به شش ها بزنن و باعث سندرم زجر تنفسی یا (ای آر دی اس) بشن  که در مواقع التهاب ریه ها رخ میده و باعث ترشح مایعات و وارد شدن آنها به  اطراف ریه ها میشه. عفونت شدید می تونه باعث شوک سپتیک بشه فشار خون بصورت چشمگیری افت می کنه و اندامهای بدن کاهش اکسیژن پیدا می کنن (ای آر دی اس)  و شوک عامل اصلی مرگ و میر مبتلایان هستند.  که این بیشتر در افراد بالای ۶۰ سال، سیگاریها و افرادی با بیماری قبلی، مثل فشارخون بالا هستند.

انتشار

 کرونا ویروس می تونه سریعا منتشر بشه . معمولا وقتی که فرد سرفه یا عطسه میکنه این ویروس منتشر می شه و قطرات کوچک حاوی ویروس پخش می شن. این قطرات کوچک می تونن روی دهان یا بینی یا چشم افراد دیگه  بیفتن و شرایطی برای ویروس فراهم بشه که بتونه وارد بدن فرد جدید بشه. ویروس در مدفوع افراد هم یافت میشه وهمچنین ندرتا از طریق وسایل خونه هم از یک خونه به خونه دیگه منتقل می شه. این مورد در سال ۲۰۰۲  و در اپیدمی سارس دیده شد. اون زمان سیستم لوله کشی معیوب یک ساختمان باعث شد موادی با منشا مدفوع از یک واحد به بعضی وسایل واحد دیگه مثل سینک و توالت و حمومش نشت کنه. قطرات بد بوی حاوی ویروس روی سطوح حمام پراکنده شدن  و باعث شدن افرادی که در اون واحد زندگی می کردن مریض بشن. چنین اتفاقاتی ممکنه درباره ویروس کرونا هم رخ بده تحقیق در این زمینه ادامه دارد.

دوره کمون

وقتی یک فرد مبتلا شد علائم بطور متوسط در عرض پنج روز مشخص می شن به این مدت زمان دوره نهفته یا کمون یا دوره انکوبه گفته می شود. هر چند این دوره نهفته در افراد مختلف متفاوت است. بعضی مطالعات نشون میدن که حداکثر زمان دوره نهفته ۲۴ روز است. اینکه افرادی که هنوز نشانه ها در آنها ظاهر نشده آیا می تونن ویروس را پخش کنن یا نه، هنوز مورد بحث است چون این افراد عموما درجه پایینی از ویروس را دارند اما حتی اگر اونها بتونن ناقل ویروس باشن باز بنظر می رسه که در شیوع سراسری بیماری نقش کمی خواهند داشت.

تکثیر و سرایت

اپیدومیولوژیست ها به ویروس ها یک شماره تکثیر (آر صفر) میدن و این نشون میده که ویروس چقدر قدرت پراکندگی داره انتقال انسان به انسان در داخل چین و بیرون چین تایید شده است. وقتی گفته میشه آر صفرمساوی یک یعنی هر فرد آلوده یک نفر دیگه رو آلوده می کنه   و وقتی آر صفر مساوی دو یعنی هر فرد دو نفردیگه رو آلوده می کنه . اگر آر صفر   کوچکتر از یک باشه یعنی بیماری رو به  افول است وقتی مساوی یک است یعنی ثابت می ماند و وقتی بیشتر از یک است یعنی بیماری در حال گسترش است. در حال حاضر تخمین زده می شه آر صفر کرونا ویروس بین ۲ الی ۲٫۵ باشه. البته این میانگین است یعنی یک فرد ممکنه این بیماری را به کمتر از دو نفر انتقال بده و فرد دیگر بیماری را  بین افراد خیلی خیلی زیادی پخش کنه. علت پخش زیاد بیماری از یک فرد کاملا روشن نیست شاید فقط بخاطر اینکه با گروههای زیادی در تماس هست این اتفاق رخ میده یا شاید بدن اونها بطور طبیعی ویروس بیشتری دفع می کنن و شاید هم دلایل دیگه ای داشت باشه.

تشخیص

برای تشخیص باید از آزمایش آرتی پی سی آر استفاده بشه یک آزمایش سریع که در بسیاری از آزمایشگاهها و بیمارستانها استفاده میشه و می تونه مقدار بسیار کم آران ای  ویروس را تشخیص بده.

درمان

درمان در حال حاضر درمانهای حمایتی شامل تهیه مایعات و اکسیژن و کمک های تنفسی برای افراد بیمار است. همچنین یکسری اطلاعات اولیه در مقیاس آزمایشگاهی وجود دارد که نشون میده سه تا دارو هستن که اثر خوبی روی ویروس این بیماری دارند. این داروها شامل «کلروکین»  که یک داروی ضد مالاریایی هست و «ریتوناویر» که یک داروی ضد ایدز هست و «رمدسیور» یک داروی ضد ویروسی هستند که قبلا برعلیه ابولا استفاده شده بودند. «رمدسیور» اولین بار در ایالات متحده برای  یک بیمار مبتلا کرونا ویروس  کووید۱۹ در روز یازدهم بیماری که حالش در حال وخیم شدن بود استفاده شد  و از روز بعد رو به بهبودی گذاشت . آزمایش اثر «رمدزیور» در چین در حال انجام است. متاسفانه فعلا هیچ واکسنی برای ایمن شدن در برابر سی او وی دی ۱۹ وجود ندارد. بنظر می رسه که تهیه واکسن ماههای زیادی طول بکشه.

پیشگیری

بنابراین در حال حاضر هدف جلوگیری از انتقال انسان به انسان است. که با جدا کردن افراد آلوده به کووید۱۹ د رحال انجام است.

کرونا ویروسها معمولا درهوا درفواصل زیاد پخش نمی شوند ولی وقتی کسی سرفه می کنه یا عطسه می زنه آنها می تونن تقریبا ۳ فوت یا یک متر با ذرات ریز بزاق فرد به فرد دیگه منتقل بشن.

بعلاوه برخی کرونا ویروس ها می تونن بیش از یک روز خودشون را روی سطوح حفظ کنن. با این حساب اگر شما یک فردی هستین که بهداشت را رعایت می کنید و در جایی زندگی می کنید که هنوز این بیماری شیوع پیدا نکرده است پیشنهاد میشه مسافرت نکنین و عموما از مکانهای شلوغ پرهیز کنین و حداقل ۶ فوت یا دو متر از کسانی که علائم بیماری رو دارند دورتر بایستید.  استفاده از ماسک جراحی توصیه نمیشه چون انتقال ازاین راه  خیلی کمه. مثل همیشه نکته کلیدی  شستشوی دقیق دستها با صابون یا ضدعفونی کننده های الکلی و اسپری کننده های حاوی مواد ضدعفونی کننده است که باید انجام بشه. همچنین عدم لمس چشمها و بینی و دهان . این ناحیه، ناحیه T نامیده میشه ( شبیه تی انگلیسی ) که منطقه ورود ویروس به بدن است.

برای کادر درمانی که در اطراف بیماران مبتلا به ویروس کرونا هستند پیشنهاد میشه از پوشش ضد قطرات و وسایل حفاظتی استفاده کنند. از جمله تجهیزات حفاظت شخصی، مثل ماسک تمیز و خشک جراحی و دستکش و گان آستین بلند، دستکش و عینک ایمنی و ماسک صورت  استفاده کنند. وقتی که پروسه ای مثل اینتیوبه کردن یا لوله گذاری لوله های تنفسی ، سی پی آر یا احیا بیمار، یا نفس دهی غیر تهاجمی انجام میدن که باعث ایجاد قطرات ریز میشه خیلی مهمه که از ماسک  ان ۹۵ استفاده بشه. رعایت این موارد از  ۹۵% راههای ورودی ذراتی مثل قطرات دستگاه تنفسی  جلوگیری می کند.

 1. • دستورکار گند زدایی سطوح و ضد عفونی دستها

  • ا- تمامی سطوح دارای تماس مشترک (نظیر دستگیره درب ، میله راه پله ، پشتی صندلیها وفرمان خودرو و…) بایدابتدا نظافت وسپس براساس جدول ذیل گندزدایی گردد .
  • ۲- هنگام نظافت وگندزدایی خودرو و اماکن بسته باید خالی از افراد ویا دارای تهویه مناسب بوده ودر حین گندزدایی پنجره ها باز و فرد باید از دستکش وماسک مناسب استفاده نماید.
  • ۳- دو مرحله نظافت (بامواد شوینده ) وگند زدایی جدا از یکدیگر بوده و نباید هیچ گونه اختلاطی بین شوینده وگند زدا ایجاد گردد.
  • ۴- محلول گند زدا باید روزانه تهیه گردد (کارایی آن پس از گذشت ۲۴ ساعت کاهش می یابد).
  • ۵- گند زدا با آب سرد تهیه گردد .
  ۶- گند زدایی سطوح با دستمالی که توسط محلول گندزدا آغشته شده، برای سطوح انجام میشود. ابتدا دستمال خیس گردد و با فشردن آب اضافی آن گرفته و بر سطوح کشیده میشود .
  ۷- لازم است رطوبت ناشی از مواد گند زدا به صورت خود بخودی خشک شود.
  ۸- مدت حدود ۱۰ دقیقه ماندگاری برای اثر بخشی مواد گند زدا بر روی سطوح توصیه می گردد.
  ۹ – بهتر است از مواد بر پایه الکلی جهت ضد عفونی دست استفاده گردد ودر صورت در دسترس نبودن ماده الکلی ازماده موثره دارای کلر به شرح جدول ذیل استفاده شود .
  وایتکس را بهیچوجه با مواد شیمایی مخلوط نکنید چون ممکنه گاز های سمی آزاد بشن.
  مواد یا محلولها ی گندزدا را دربطری های دربسته نگهداری نموده وبرروی بطریها حتما مشخصات محلول یا ماده گندزدا قید شده باشد.
  محلول هیپوکلریت با غلظت بالا اثر خورندگی روی فلزات و وسایل داره
  ضد عفونی دست با استفاده از الکل ۷۰ درصد: برای تهیه الکل ۷۰ درصد از الکل ۹۶ درصد(طبی) بصورت زیر عمل می نماییم: در یک ظرف یک لیتری تقریبا ۷۲۹ سی سی الکل ۹۶ درصد را ریخته مقدار و ۲۷۱ سی سی آب مقطر را به آن اضافه می کنیم(تقریبا سه حجم الکل به اضافه یک حجم آب مقطر و یا آب جوشیده و سرد شده)

amini اسفند ۱۵, ۱۳۹۸ بهداشت و سلامت

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *