همه چیز در مورد سمپاشی

اهمیت روش سمپاشی 

هنگامی که روش سمپاشی اصولی و روش های کنترل آفات به درستی مورد استفاده قرار نگیرد و بکار نرود، مسائل مربوط به آفات

می تواند بدتر ‌شود و بیشتر به یک مزاحمت یا مشکل جدی تبدیل شود. هجوم آفات به داخل خانه و احساس خزیدن و راه رفتن آنها در خانه ویا روی پوست بدن چندش آور منزجر کننده هستند. علاوه بر آن می توانند آسیب زیادی به سلامتی جسمی و روانی شما و همچنین مبلمان و فرش و اثاثیه وارد کنند.

خوشبختانه وقتی محل زندگیمان مورد هجوم آفات قرار گرفتند تنها و بی دفاع نیستیم روشهای زیادی برای کنترل آفات وجود دارند.

فهرست مطالب:

اهمیت روش سمپاشی

روش های بهداشتی کنترل آفات

سموم آفت کش

انتخاب سم

توصیه هایی برای استفاده از آفت کش ها در خانه

پیشنهادات ایمنی برای استفاده از آفت کش ها در داخل ساختمان

پیشنهادات ایمنی برای استفاده از سمموم آفت کش ها در فضای باز

سمیت آفت کش ها

سموم آفت کش ها و آسیب به محیط زیست

جایگزین های آفت کش

آفت کش ها و سلامت شما

مسمومیت با آفت کش ها

مسمومیت حاد ناشی از آفت کش ها

مسمومیت مزمن ناشی از آفت کش ها

عوامل خطر مسمومیت با آفت کش ها

مسمومیت با آفت کش ها – کمک های اولیه

کمک گرفتن از شرکت های سمپاشی  و کنترل آفات دارای مجوز

متخصصان کنترل آفات ما در شرکت نانوفناوران بهداشت تهران، در مورد آفات شهر تهران آشنایی کامل دارند و می دانند که چگونه

راه حل های مناسب کنترل آفات و حشرات را برای رفع نیازهای خاص شما بکار گیرند.

هزینه های کنترل آفات می تواند بر اساس مکان، اندازه ملک، میزان آلودگی و موارد دیگر متفاوت باشد. آرامش‌ خاطر قیمتی ندارد و

با بیش از ۱۰ سال تجربه درخشان می تواند خیالتان راحت باشد.

روش های بهداشتی کنترل آفات

تمیز نگه داشتن خانه برای کاهش احتمال هجوم آفات بسیار مهم است. آفات به دنبال مکان هایی با منبع غذایی فراوان و همچنین محیط امنی هستند که در آن بتوانند تولید مثل کنند. نکات زیر را بررسی کنید تا مطمئن شوید که خانه شما برای خزنده ها و جوندگان خزنده جذاب نیست.

تمام سطوح را بعد از صرف غذا تمیز کنید.

تمام ضایعات غذا، خرده ها، پوست و غیره را در سطل زباله، ترجیحاً در یک کیسه ساندویچ یا کاغذ بسته بندی کنید.

تمام ظروف استفاده شده، کارد و چنگال، ظروف، فنجان ها، لیوان ها، قابلمه ها و تابه ها را پس از اتمام پخت و پز/غذا خوردن بشویید.

میز کار، میز، کف و کمد را تمیز و عاری از ضایعات مواد غذایی نگه دارید.

یک برنامه منظم تمیز کردن ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. فراموش نکنید که قسمت‌هایی را که دسترسی به آن‌ها سخت است، مانند

پشت وسایل بزرگ آشپزخانه و لباسشویی و یخچال تمیز کنید.

مواد غذایی را در ظروف با درب محکم نگهداری کنید.

از تمیز بودن حمام ها و سرویس های بهداشتی اطمینان حاصل کنید. درپوش های یک طرفه بر روی راه آب های فاضلاب قرار دهید.

مخصوصا در رستوران ها و آشپزخانه ها دیوارهای داخلی و خارجی را از نظر سوراخ و ترک بررسی کنید و هر چیزی را که پیدا کردید ببنید.

اگر بهداشت اولیه خانه نادیده گرفته شود، اثرات انواع دیگر کنترل آفات به طور باورنکردنی کوتاه خواهد بود زیرا آفات به زودی و به تعداد بیشتری باز خواهند گشت.

اگرچه تمیز نگه داشتن خانه از بسیاری از آفات احتمالی جلوگیری می کند، اما برخی از آنها سرسخت تر هستند و فقط با تنیز کزدن از بین نمی روند اینجاست که قدرت سایر روش های کنترل آفات به کار می رود.

سموم آفت کش

آفت کش ها مواد شیمیایی هستند که برای کشتن یا آسیب رساندن به آفات طراحی شده اند. آنها شامل حشره کش های مورد استفاده برای کنترل حشرات، علف کش های مورد استفاده برای کنترل علف های هرز، قارچ کش های مورد استفاده برای کنترل قارچ ها و کپک ها، و جونده کش های مورد استفاده برای کنترل جوندگان هستند. آفات خانگی می توانند شامل حشراتی مانند مگس ها، سوسک ها و پشه ها یا جوندگانی مانند موش خانگی یا موش جوب باشند.

آفت‌کش‌های خانگی را می‌توان از سوپرمارکت‌ها یا فروشگاه‌های دیجیتالی خریداری کرد یکسری آفت کش ها برای استفاده داخل منازل تهیه شده است  تا در اطراف خانه یا باغ مورد استفاده قرار گیرند.  اگرچه به راحتی می توانید آفت کش های خانگی را تهیه کنید، اما این بدان معنا نیست که آنها بی ضرر هستند. آنها سمی هستند و در صورت بی احتیاطی، ممکن است بر سلامت کاربر، سلامت اعضای خانواده و حیوانات خانگی و محیط زیست و حتی همسایه ها رو بخطر بیندازند بعلاوه در صورتی که روش سمپاشی صحیح و اینکه چکونه سمپاشی کنیم را درست بلد نباشیم ممکن است نه تنها آفت از بین نرود بلکه باعث پراکندگی بیشتر آن در خانه و محیط اطراف و نیز ایجاد مقاومت در نسل های بعدی شویم.

انتخاب سم

از چه سمی استفاده کنیم؟

پیشنهاد اول ما روش های غیر شیمایی از جمله از بین بردن منبع آلودگی و بهسازی محیط است.

 • قبل از خرید آفت کش مطمئن شوید که آفت را شناسایی کرده اید.  ممکن است شما احساس کنید که موشهایی در پشت سقف شما راه می روند در حالی که ممکن است کبوترها یا جوجه های آن ها باشند. اگر در شناسایی آفت مشکل دارید، می توانید عکس و فیلم آن را از طریق شبکه های اجتماعی به متخصصان شرکت سمپاشی نانوفناوران بهداشت ارسال کنید تا خدمات شناسایی را انجام بدهند.
 • ایمن ترین و موثرترین آفت کش را برای مشکل آفت خود تعیین کنید و مطمئن شوید آفت کشی که انتخاب می کنید برای آفتی طراحی شده است که قصد استفاده از آن را دارید. بعضی آفات با سم های بسیار کم خطر از بین می روند بنابراین نیاز به سمپاشی با سموم خطرناک تر ندارید.
 • کم خطرترین و پایین ترین دوره کارنس سم آفت کش خانگی موجود را انتخاب کنید.
 • از کمترین مقدار ممکن آفت کش استفاده کنید، زیرا آفت کش ها سمی هستند و در صورت استفاده نادرست می توانند باعث آسیب شوند.

 

توصیه هایی برای استفاده از آفت کش ها در خانه عبارتند از:

 

آفت کش ها را در خانه ذخیره نکنید. فقط به اندازه نیاز بخرید.

دستورالعمل های سازنده را به دقت بخوانید و همیشه از محصول طبق دستورالعمل استفاده کنید. بیش از مقدار توصیه شده استفاده نکنید و مطمئن شوید که تمام موارد ایمنی را رعایت می کنید.

سعی کنید از آفت کش های مخلوط استفاده نکنید و چند نوع آفت کش را بدون آگاهی از MSDS و مواد مؤثره و ترکیب پذیری سموم با هم  مخلوط نکنید. ممکن است ناخواسته یک واکنش شیمایی خطرناک یا سم ترکیبی خطرناکتری ایجاد کنید.

 

آفت کش را در ظرف اصلی خود با درب محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید، به عنوان مثال در یک کمد بلند در انبار قفل شده نگهداری کنید.

هرگز سموم دفع آفات را در ظروفی که کودکان ممکن است با غذا یا نوشیدنی اشتباه بگیرند، انتقال ندهید.

از قرار دادن تله یا قرار دادن طعمه در مناطقی که در دسترس کودکان، حیوانات خانگی یا حیوانات بومی است خودداری کنید.

هر زمان که از آفت کش استفاده می کنید از وسایل محافظت کننده مثل دستکش لاستیکی، از لباس های محافظ پیشنهاد شده در دستورالعمل های سازنده استفاده کنید.

هنگام استفاده از آفت کش از خوردن، آشامیدن یا سیگار کشیدن خودداری کنید.

پس از استفاده دست های خود را بشویید.

پیشنهادات ایمنی برای استفاده از آفت کش ها در داخل ساختمان

قفس پرندگان و مخازن و آکواریوم ماهیها را بپوشانید یا بردارید و سایر حیوانات خانگی را قبل از استفاده از آئروسل (اسپری) آفت کش ها جابه جا کنید. بسیاری از آفت کش ها برای پرندگان و ماهی ها بسیار سمی هستند.

غذا، ظروف پخت و پز و سایر وسایل شخصی را از ناحیه تحت سمپاشی بردارید (یا بپوشانید). قبل از تهیه غذا، میزهای آشپزخانه را کاملا تمیز کنید.

از استفاده از اسپری های سطوح در مناطقی که معمولاً توسط اعضای خانواده لمس می شود، مانند مبلمان خودداری کنید. از اسپری های سطحی فقط در مناطق دور از دسترس مانند زیر تخت ها استفاده کنید.

در حالی که آفت کش (مانند اسپری مگس) در حال اثرگذاری است اتاق را ترک کنید. وقتی برگشتید، پنجره ها را باز کنید تا هوا تهویه شود.

 

اطمینان حاصل کنید که آفت کش ها در مکان مناسب استفاده می شوند. به عنوان مثال، موش ها تمایل دارند در امتداد قرنیز ها و دیوارها بدوند. اگر تله ها یا طعمه ها را در فضای باز قرار دهید، ممکن است آفت را جذب نکنند و یا برای اعضای خانواده یا حیوانات خانگی خطرناک باشند.

اگر از طعمه استفاده می کنید، بقایای غذا یا آشغال مواد غذایی را از محیط دور کنید تا آفت فقط به سمت طعمه کشیده شود. در اینصورت به طعمه کمتری نیاز خواهید داشت.

پیشنهادات ایمنی برای استفاده از سمموم آفت کش ها در فضای باز

هنگامی که از آفت کش ها در فضای باز استفاده می کنید، همیشه باید:

قبل از استفاده از سموم از بسته بودن تمام درها و پنجره ها اطمینان حاصل کنید

در روزهای بارانی یا بادی از استفاده از آفت کش در فضای باز خودداری کنید. آب و هوا می تواند بر اثر آفت کش تأثیر بگذارد و به سایر حیوانات، مردم و محیط زیست آسیب برساند

قبل از استفاده از آفت کش، حوش ها و استخرهای ماهی  و کرت های سبزیجات را بپوشانید.

حیوانات خانگی را جابجا کنید و بستر، غذا و کاسه آب آنها را بردارید

پس از استفاده از آفت کش از آبیاری باغ خود خودداری کنید. دستورالعمل های سازنده را برای راهنمایی در مورد مدت زمانی که باید منتظر بمانید، بررسی کنید

گیاهان و پرندگان را برای چند روز پس از سمپاشی بررسی کنید تا مطمئن شوید که آفت کش آسیب ناخواسته ای ایجاد نمی کند.

در صورت استفاده از هرگونه آفت کش تدخینی و گازی به همسایگان خود اطلاع دهید تا درصورت مشاهده علائم مسمومیت به موقع اقدام کنند.

اگر مخزن آب باران دارید، مراقب باشید از پاشش بیش از حد بر روی ناودان و قسمت پشت بام جلوگیری کنید. اگر خطر شستشوی باقی مانده آفت کش ها در مخزن وجود دارد، باید لوله جمع آوری را از مخزن آب باران دور کنید تا پس از بارندگی بعدی.

سمیت آفت کش ها

دستورالعمل هایی برای طبقه بندی آفت کش ها و کنترل در دسترس بودن یک محصول برای عموم وجود دارد. این دستورالعمل ها مواردی مانند سمی بودن یک ماده، نحوه استفاده و شکل آن (مثلاً مایع یا اسپری) و روش سمپاشی را در نظر می گیرند. حتما به این دستورالعمل ها توجه شود.

سموم آفت کش ها و آسیب به محیط زیست

برخی از آفت کش ها، مانند اسپری های حشره کش، سریع عمل می کنند. آنها آفت را از بین می برند، سپس به سرعت تجزیه می شوند. سایر آفت‌کش‌ها، مانند اسپری‌های سطحی و سموم موریانه، روزها، هفته‌ها یا حتی بیشتر پس از استفاده در محیط باقی می‌مانند.

در حالی که بیشتر آفت کش ها فقط برای تأثیرگذاری بر آفت هدف طراحی شده اند، گاهی اوقات ممکن است به حشرات یا حیوانات دیگر آسیب وارد شود. به عنوان مثال، اگر پرنده ای عنکبوت کشته شده توسط حشره کش را بخورد، ممکن است مسموم شود. به همین دلیل مهم است که آفت‌کش‌هایی را انتخاب کنید که برای آفتی که می‌خواهید از بین برود مورد طراحی شده‌ باشد دستورالعمل‌های برچسب را به دقت دنبال کنید و از کمترین مقدار ممکن استفاده کنید.

 

جایگزین های آفت کش

در نظر گرفتن روش های کنترل جایگزین برای استفاده از آفت کش ها مهم است. نکته کلیدی این است که خانه و محیط زندگی خود را برای آفات غیر جذاب کنید. برخی از پیشنهادات عبارتند از:

جوندگان

ضایعات غذا را برای پرندگان یا گربه و … در محل نریزید. غذای باقی مانده در کاسه سگ یا گربه را دور بریزید. اگر پرنده دارید، دانه های پرنده را در ظرف های ضد جونده نگهداری کنید. میوه های افتاده را از هر درخت میوه بردارید و دور بیندازید. گیاهانی مانند خزنده را مرتباً کوتاه کنید. مکان های احتمالی لانه سازی مانند چوب و انبوه زباله را از زمین دور نگه دارید. استفاده از تله ها را در نظر بگیرید، اما در مناطقی که ممکن است به کودکان، حیوانات خانگی یا حیوانات بومی آسیب برسد، تله نگذارید.

مگس ها :

سطل های زباله در فضای باز را محکم ببندید. کمپوست باغچه را در ظرفی در بسته قرار دهید. مگس ها پیرتروم را دوست ندارند، که یک ماده رایج در اسپری مگس است. می‌توانید گل‌های داوودی را که ماده پیرتروم دارند را نزدیک درهای جلویی و پشتی خود بکارید تا مگس‌ها و سایر حشرات را دفع کنید. در مناطقی که مگس ها تمایل به جمع شدن دارند، تله های مگس  را آویزان کنید یا کاغذ پرواز کنید.

کک :

در صورتی که حیوان خانگی دارید حیوانات خانگی، پتوها و سایر ملافه های آنها را به طور منظم بشویید. در صورتی که حیوان خانگی آلوده به کک باشد برای درمان آن حتما به دامپزشک خود مراجعه کنید.

سوسک ها: 

هر گونه منابع آب مانند زیر حمام، سینک ظرفشویی یا ظروف باقی مانده در آشپزخانه را بردارید. سوسک ها برای زنده ماندن به یک منبع روزانه آب نیاز دارند. ضایعات غذا را روی نیمکت یا کاسه حیوانات خانگی نگذارید. زباله ها را در یک سطل با درب محکم نگه دارید. انبوه خرده چوب یا مالچ را در نزدیکی خانه قرار ندهید. شکاف ها و شکاف هایی که سوسک ها ممکن است وارد خانه شما شوند را ببندید.

پشه ها: 

هر گودال آب جمع آوری شده را تخلیه کنید، زیرا پشه ها در اینجا رشد می کنند. حداقل هفته ای یکبار آب حمام پرندگان را عوض کنید. فیلتر استخر خود را برای چند ساعت در روز اجرا کنید. به طور منظم ناودان های خود را از برگ ها و سایر زباله هایی که ممکن است آب را جمع کنند پاک کنید. ماهی لارو خوار را در استخرهای زینتی نگهداری کنید – برای پیشنهادات در مورد ماهی مناسب به فروشنده آکواریوم مراجعه کنید.

 

آفت کش ها و سلامت شما

آفت کش ها می توانند به شکل جامد، مایع، پودر یا اسپری باشند. این شکل بر نحوه ورود آفت کش به بدن شما تأثیر می گذارد و به طور بالقوه بر سلامت شما تأثیر می گذارد.

آفت کش ها می توانند وارد بدن شما شوند اگر:

 

خوردن، نوشیدن یا سیگار کشیدن پس از دست زدن به آفت کش، یا مصرف غذا یا نوشیدنی که در معرض آفت کش بوده است.

تماس پوستی با آفت کش ها – مستقیم، از طریق لباس های آغشته به آفت کش، یا با لمس سطوح سمپاشی شده با آفت کش ها همچنین استنشاق گاز یا بخار آفت کش ها، اسپری ها یا گرد و غبار

مالش چشم ها پس از دست زدن به آفت کش ها باعث تماس مستقیم آفت کش ها با چشمان شما شود.

اگر قرار گرفتن در معرض آفت کش را به حداقل برسانید و هنگام تماس با آفت کش ها مراقب باشید، احتمال آسیب رساندن به سلامت خود را کاهش خواهید داد.

مسمومیت با آفت کش ها

مسمومیت با قرار گرفتن در معرض آفت کش ها ممکن است مدت کوتاهی پس از یک بار قرار گرفتن در معرض (مسمومیت حاد) یا به تدریج پس از قرار گرفتن در معرض مکرر در یک دوره زمانی (مسمومیت مزمن) رخ دهد.

مسمومیت حاد ناشی از آفت کش ها

علائم مسمومیت حاد ناشی از آفت کش ها ممکن است مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض آن شروع شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • گرفتگی معده
 • اسهال
 • تاری دید
 • آبریزش بیش از حد چشم
 • تعریق
 • بزاق اضافی

مسمومیت شدیدتر همچنین ممکن است منجر به تغییر در ضربان قلب، سفتی قفسه سینه، ضعف و انقباض عضلانی، مشکل در تنفس و راه رفتن، تنگ شدن مردمک ها و بی اختیاری شود. در موارد بسیار شدید مسمومیت، تشنج و بیهوشی ممکن است رخ دهد.

مسمومیت مزمن ناشی از آفت کش ها

علائم ممکن است به تدریج و پس از قرار گرفتن در معرض مکرر در طی یک دوره زمانی رخ دهد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ضعف عضلانی
 • خستگی
 • مشکل در تمرکز و به خاطر سپردن چیزها
 • به طور کلی احساس ناخوشی می کند

نوع علائم شما، مدت زمان و شدت آنها ممکن است بسته به عواملی مانند:

 • نوع و غلظت آفت کش مورد استفاده
 • درجه قرار گرفتن در معرض
 • سلامت و سن فرد در معرض.

بسیاری از علائم بالقوه خاص مسمومیت با آفت کش ها نیستند – ممکن است به دلیل شرایط دیگری مانند بیماری یا آلرژی باشند. برای تشخیص دقیق علائم همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید.

عوامل خطر مسمومیت با آفت کش ها

اگر چه هر فردی ممکن است تحت تأثیر قرار گرفتن در معرض آفت کش ها قرار گیرد، خطر آن برای گروه های خاصی از افراد بیشتر است از جمله:

 • نوزادان متولد نشده و کودکان خردسال
 • زنان باردار و شیرده
 • افراد مسن.

 


مسمومیت با آفت کش ها – کمک های اولیه

اگر شما یا هرکسی از اعضای خانواده‌تان بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها علائمی از خود بروز داد، باید:

 • همیشه با ۱۱۵ تماس بگیرید
 • در صورت قرار گرفتن در معرض سموم گازی و تدخینی مسموم را سریع به هوای آزاد انتقال دهید.
 • اگر لباس های فرد آلوده شده باشد لباس های فرد در آورده شوند.
 • به یاد داشته باشید که جزئیات سم و سمپاشی، از جمله نام محصول را در صورت امکان ارائه کنید.

کمک گرفتن از شرکت های سمپاشی  و کنترل آفات دارای مجوز

گاهی اوقات ممکن است مشکل آفتی داشته باشید که کنترل آن برای خودتان دشوار است. برای این مشاغل، باید ازیک اپراتور کنترل آفات دارای مجوز حرفه ای را کمک بگیرید. به دنبال اپراتور کنترل آفات باشید که دارای مجوز کنترل آفات باشید. شرکت سمپاشی نانوفناوران پیشرو بهداشت تهران با کادر متخصص و مجرب در خدمت شماست.

 

 

لیست خدمات ما عبارتند از:

 

سمپاشی و ریشه کنی قطعی ساس تختخوابی (روش سمپاشی درست در این مورد مهمتر از موارد دیگر است)

 

سمپاشی سوسک ریز آلمانی و سوسک های فاضلابی 

 

سمپاشی کنه و مایت پرندگان با گارانتی یکساله و بستن درز انقطاع ساختمان بدون نیاز به داربست (روش سمپاشی و کنترل)

 

سمپاشی مورچه، پشه، کک، بید های لباس، بید فرش، شپشک برنج

 

سمپاشی مارمولک،عقرب، عنکبوت، رتیل و مار

 

طعمه گذاری موش با، طعمه های ترکیبی و جدید

 

عقد قرارداد با ادارات، شرکت ها و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی همراه با صدور گواهینامه سمپاشی معتبر و فاکتور رسمی

روش سمپاشی

متد صحیح سمپاشی

 

amini ژانویه 19, 2023 آفات بهداشتی, بهداشت و سلامت, ساس, سمپاشی پشه, سمپاشی ساس, سمپاشی سوسک ریز, سمپاشی سوسک فاضلاب, سمپاشی عقرب, سمپاشی مایت, سوسک اشپزخانه، سوسری آلمانی, سوسک درشت،سوسک فاضلاب یا سوسری آمریکائی«periplaneta americana», سوسک کابینت, عقرب, کک, کنه, کنه کبوتر, مگس, مورچه, موش
 • عبداللهی می 20, 2023

  شرکت خوبی است این شرکتو پنچ شش نفر معرفی کردم همه شون راضی بودن

 • نظر خود را بیان کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.