چگونه از شر کبوترها خلاص شویم؟

چگونه از شر کبوترها خلاص شویم ؟

چگونه کبوتران را دور کنیم؟

چگونه از شر کبوترهای پشت بام خلاص شویم؟

چگونه کبوترها را فراری بدیم؟

اگرچه کبوترها حیوانات زیبا و جذابی هستند اما گاها برای انسان ها آزار دهنده هستند. جمعیت زیاد کبوترها و نزدیکی بیش از حد آنها به خانه و زندگی انسان ها می تواند آسیب زا باشند. پرندگان آزاد از جمله کفتر چاهی ها و یاکریم ها برخلاف حیوانات اهلی تیمار نمی شوند و انگل زدایی در آنها انجام نمی شود فضولات آنها جمع نمی گردد و بسیاری از ارگانیسم های بیماریزا شامل انواع باکتریها و ویروس ها و قارچ ها و انگل ها می توانند توسط کبوترها به محل زندگی انسان منتقل شوند و بیماریهای خطرناکی ایجاد کنند. همچنین کثیف شدن روزانه نمای ساختمانها و پنجره ها و تراس ها آزار دهنده و چندش آور است.

رفتار کبوترها

کبوترها رفتاری خاصی بنام (roosting) دارند با ظاهر شدن علامت خاصی در یکجا جمع می شوند بنابراین گاها بصورت گروهی در لبه های پشت بام یا لبه های پنجره یا ساختمانی جمع می شوند و بعد از چند ساعت دوباره به مکان اولیه خود بر می گردند.

در این مدت ممکن است محل خاصی بشدت کثیف شود و انباشت فضولات و میکروبها در محل صورت گیرد.

همانطور که سوسک های آشپزخانه و ساس ها بخاطر غذا و پناهگاه تا حدی به انسان وابسته هستند کبوترها نیز همین ویژگی را دارند.

 

این آفات برای بقا به غلات تکیه کرده اند، به همین دلیل است که کبوترها جزء اصلی محیط اطراف سایت های کشاورزی، کارخانه های فرآوری خوراک، و همچنین پارک ها، مناطق تفریحی بزرگ و رستوران های واقع در شهرها هستند.

چگونه کبوترها را از ساختمان دور کنیم

روشها و متدهای دور کردن کبوترها از ساختمان و خانه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این ممکن است نگران کننده به نظر نرسد، اما کبوترها به طور مرتب زباله ها را در پیاده روها و ساختمان ها می ریزند که می تواند به مرور زمان به نمای بیرونی سازه ها آسیب برساند. علاوه بر این، کبوترهای وحشی می‌توانند ناقل طیف وسیعی از بیماری‌ها باشند .

با در نظر گرفتن موارد بالا چگونه از شر کبوترها خلاص شویم سوال درستی است.

چگونه بدون آسیب رساندن به کبوترها از دست آنها خلاص شویم؟

از بین بردن منابع غذایی

همانطور که در بالا توضیح داده شد یکی از علل جمع شدن کبوترها د رمکان های خاص دسترسی راحت به غذا است برخی از افراد برای کبوترها غذا می ریزند و این باعث جمع شدن کیوترها در آن ساختمان می شود اما حتی اگر شما برای کبوترها غذا نریزید باز آشغالها و زباله هایی که در اطراف محل ریخته می شوند می تواند ساختمان شما را به محلی برای تجمع کبوترها تبدیل کند.

از بین بردن پناهگاه

کبوترها و یا کریم ها از سازه هایی که در بناها و ساختمان ها توسط انسان بوجود آمده اند بعنوان لانه و پناهگاه استفاده می کنند برخی نماهای ساختمانی و زیر شیروانی ها و تراس ها و همچنین درز انقطاع بین دو ساختمان و شکاف هایی که در ساختمان وجود دارند بهترین مکان برای درست کردن لانه و پناهگاه برای این حیوانات است. بدتر اینکه انباشت فضولاتی در چنین محل هایی محیطی مناسب برای تکثیر انواع انگل ها از جمله کنه کبوتر و مایت کبوتر و مگس کبوتر و انواع قارچ های بیماریزا از جمله قارچ خطرناک (Cryptococcus neoformans) و سایر میکروبهای بیماریزا بوجود می آورد.

مانع فیزیکی مثل توری یا رابیتز یا سیمان و…

مسدود کردن محل هایی که تبدیل به پناهگاهی برای کبوترها می شوند یکی از بهترین روشهای خلاص شدن از کبوترها است. شرکت سمپاشی نانوفناوران بهداشت تهران تیم مجهز و حرفه ای برای بهسازی محیط و سمپاشی و ضد عفونی کردن محل تجمع و پناهگاههای این حیوانات و مسدود کردن این مکانها است. انواع روشهای بهسازی توسط کارشناسان پیشنهاد شده و توسط تیم بهسازی به اجرا در میاید.

سیم های بوته مانند ضد پرنده:

یکی از بهترین روشها برای دور کردن کبوترها استفاده از سیم های بوته مانند ضد کبوتراست این سیم ها شبیه بوته خار طراحی شده اند جنس سیمها طوری است که باعث آسیب به پرنده یا انسان نمی شود. این سیمها محصولات بهمدیگر و به محل متصل شده و مانع نشستن و تجمع کبوترها در محل می شوند.

ژل پرنده

تله چسبنده یا ژل چسبنده یک دافع پرنده است که با استفاده از یک ماده شیمیایی که مانعی شفاف در سراسر ساختار ایجاد می کند که باعث می شود پای پرنده به سطح گیر کند، کبوترها را دور نگه می دارد که باعث می شود پرنده برای رهایی یافتن تلاش کند. یک کبوتر نمی‌خواهد برای بار دوم تجربه خلاص شدن از مواد شیمیایی چسبنده را تجربه کند و بنابراین از فرود آمدن روی ساختارهایی که حاوی ژل هستند اجتناب می کند. معایب این روش چسبیدن ژل به دست خود انسان و نیز چسبیدن گرد و خاک و زباله هایی است که توسط باد و جریان هوا پخش می شوند  این باعث می شود بعد از مدتی کارایی ژل کم شده و نیز محل ژل خود کثیف و الوده شود.

بادبادک های شبیه پرندگان شکاری

بادبادک‌های شکارچی شبیه حیوانات و پرندگان شکارچی طراحی می شوند و تا حدی می توانند باعث جلوگیری از فرود آمدن و جمع شدن کبوترها در یک محل شوند اما بمرور زمان کبوترها به وجود این بادبادک ها عادت می کنند.

کبوترهای از چه بوهایی بدشان می آید؟

سموم بودار و بوهای تند و دافع مانند فلفل یا حتی اسانس ها ممکن است جمعیت کبوترها را برای مدتی منصرف کند. برای خلاص شدن از شر کبوترها به طور کامل، باید بوها را به طور مداوم در سرتاسر نقاط تجمع و لانه سازی آنها پخش کنید تا زیستگاه غیرقابل زندگی شود.

چگونه از شر کبوترها خلاص شویم

اگرچه کبوترها حیوانات زیبا و جذابی هستند اما گاها برای انسان ها آزار دهنده هستند. جمعیت زیاد کبوترها و نزدیکی بیش از حد آنها به خانه و زندگی انسان ها می تواند آسیب زا باشند. پرندگان آزاد برخلاف حیوانات اهلی تیمار نمیشوند و انگل زدایی در آنها انجام نمی شود فضولات آنها جمع نمی گردد و ارگانیسم های بیماریزا شامل انواع باکتریها و ویروس ها و قارچ ها و انگل ها می توانند توسط کبوترها به محل زندگی انسان منتقل شوند و بیماریهای خطرناکی ایجاد کنند. همچنین کثیف شدن نمای ساختمانها و پنجره ها و تراس ها آزار دهنده و ناخوشایند است.

amini آوریل 30, 2023 سمپاشی مایت, کبوتر, کنه

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.