بید قالی (Trichophaga tapetzella l)

بید قالی

Carpet moth, common tapestry moth

Trichophaga tapetzella l.

اندازه بالغ بید قالی بطول ۵/۸ الی ۱۳ میلیمتر می باشد. اندازه بالهای باز این حشره تا ۲۵ میلیمتر میرسد. بالهای عقبی برنگ خاکستری کمرنگ و رنگ قسمت سر سفید می باشد.

لارو این حشره مانند بید لباس معمولی بوده و می تواند محفظه ابریشمی خود را روی مواد مورد تغذیه خود قرار دهد. این حشره قادر است کانالهایی را روی لباس و مواد پشمی مورد حمله بسازد. اندازه لارو کامل تا ۱۶ میلیمتر می رسد و رنگ در این لارو ها سفید می باشد. بید قالی بیشتر به پشم های کهنه، خز و پر صدمه می زند. حشره ماده ۱۰۰-۶۰ عدد تخم میگذارد. لارو ها ۶-۴ مرحله پوست اندازه کرده و به حشره بالغ تبدیل می شوند. حشره کامل بید قالی می تواند بیشتر از دو نسل در سال ایجاد کند.

لاروهای جوان بلافاصله بعد از بیرون امدن از تخم تغذیه را شروع می کنند و ضمن تغذیه و پیشروی در جهات مختلف، تارهای محکمی می تنند و تمام مدت زمستان را در داخل پناهگاههای که درست کرده اند می گذرانند.

مبارزه با بید قالی

بطور کلی برای مبارزه با بید لباس باید  سه مرحله جلوگیری از آلودگی،دفع آلودگی و مقابله با ایجاد آلودگی های بعدی را در نظر داشت.

جلوگیری از آلودگی مرحله اول مبارزه با انواع بید لباس بوده و کلیه افراد باید قبل از ایجاد آلودگی بتوانند با رعایت مسائل بهداشتی مختلف، از بروز و شیوع این افت جلوگیری نمایند. این افت معمولا از راهای مختلف وارد منازل می شود. بطوریکه از راه دود کش ها، لانه پرندگان، کانال کولرها، اتاق های گرم زیر شیروانی این آفت براحتی وارد منازل شده و در محیطی مناسب شروع به ایجاد خسارت می نماید.

بید قالی در داخل ساختمان براحتی از طبقه ای به طبقه دیگر راه یافته و آلودگی را گسترش می دهد.

راههای اصلی جلوگیری از آلودگی، محافظت از منابع پشمی موجود و کنترل دقیق از نظر کیفیت پشم بخصوص در کارخانجات نساجی بوده و در منازل علاوه بر رعایت موارد فوق باید محیط کاملا تمیز و کلیه اصول بهداشتی رعایت گردد چنانچه پارچه یا فرش جدیدی وارد خانه می گردد بخوبی باید مورد بررسی قرار بگیرد. تا آلودگی و افت زدگی در آن دیده نشود و در صورت موجود بودن بلافاصله نسبت به دفع آن اقدام شود.

amini بهمن ۲۹, ۱۳۹۸ سوسک درشت،سوسک فاضلاب یا سوسری آمریکائی«periplaneta americana»

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *