کنترل سوسک های درشت و ریز، بیولوژی زاد و ولد و رفتار

بیولوژی: 
مراحل رشد سوسری آمریکایی شامل سه مرحله تخم و نمف و بالغ هستند. در سوسریها جنس ماده  تولید کپسول تخم یا اووتکا می کند که از انتهای آبدومن بیرون می زند اووتکا یا  کپسول تخم سوسری آمریکایی به رنگ قهوه ای تیره است که شامل ۱۶ عدد تخم، در دو ردیف ۸

تایی  قرار می گیرند.

یک ماده سوسری آمریکایی بطور متوسط ۹ الی ۱۰ عدد اووتکا در طول دوره زندگی خود تولید می کند ولی یک سوسری ماده قادر است بیش از ۹۰ اووتکا هم تولید کند. ( “American Cockroach”. Amalgamated Pest Control.)

 

سوسک ریز(سوسری آلمانی)

 سوسری آلمانی احتمالا رایج ترین و گسترده ترین آفت شهری در جهان است اما اینکه در چند قرن اخیر چگونه توانسته است اینگونه انتشار گسترده ای پیدا کند چندان مشخص نیست.

منشا پراکندگی سوسری آلمانی به احتمال زیاد مناطق نیمه گرمسیری آفریقا یا آسیا بوده است که مراکز تنوع انواع سوسری ها محسوب می شوند(Roth 1985).

چرخه زندگی سوسری آلمانی

یک چرخه کامل زندگی در شرایط مطلوب زیست محیطی  ۱۰۰ روز طول می کشد.

مطالعات میدانی حاکی از تکمیل شدن شش نسل در دو سال بود (Ogata 1976). چرخه با لقاح و ایجاد تخم شروع می شود.  با تفریخ تخم ها، نمف های کوچک اما رشد یافته ظاهر می شوند که با هر بار پوست اندازی بزرگتر و رشد یافته تر می شوند.

بعد از آخرین پوست اندازی بالغین بالدار پدیدار می شوند.

سوسری تازه بیرون آمده برنگ سفید است اما در عرض ۲۴ ساعت تمام رنگدانه ها ظاهر می شوند.

ماده ها کپسول تخم را تا زمان تفریخ شدن یا اندکی مانده به زمان تفریخ با خود حمل می کنند.(Barson and Renn 1983)

کپسول تخم شبیه یک کیف پول کوچک قهوه ای است که حدود ۸ میلیمتر طول و دو میلیمتر عرض و ۳ میلیمتر ارتفاع دارد.

بجز تخم آخر بقیه تخم ها بصورت جفت در هر ردیف اووتکا قرار می گیرند. تخم ها از پهلو فشرده شده اند در قسمت بالایی محدب  ودر قسمت زیرین مسطح هستند.

پفضاهای کوچکی در کناره های کپسول وجود دارند که هوای مورد نیاز برای جنین های داخل اووتکا را فراهم می کنند.(Lawson 1951)

تعداد تخم داخل اووتکا در استرین های مختلف ۴۸-۱۶ عدد متغیر هست.

همچنین بستگی به سن ماده و شرایط محیطی دارد. تعداد تخم هایی در اولین و دومین اووتکای یک ماده معمولا یکسان است اما در سومین و چهارمین اووتکا تعداد آنها کاهش می یابد و در پنجمین اووتکا اغلب تعداد آنها به کمتر از ۳۰ عدد می رسد.

کنترل سوسک های ریز

سوسری آلمانی حشره ای است که الگوهای رفتاری خاصی دارد که در بسیاری موارد با سوسری های  دیگر مشترک است با این تفاوت که  در مقایسه با آنها انعطاف پذیری و سازگاری بیشتری در این گونه دیده می شود. درک رفتار سوسری های  آلمانی از جمله ساعات فعالیت آنها و واکنش به نو و رطوبت و دما و رفتارهای جذبی و دفعی و غیره نقش مهمی در مدیریت کنترل این آفت بهداشتی ایفا می کند.

استفاده از حشره کش ها در کنترل سوسک ریز آلمانی

حشره کش ها موادی هستند که عمدتا بصورت مصنوعی سنتز شده اند و باعث ایجاد اختلال در سیستم های بیولوژیک حشرات می شوند و یک ابزار نسبتا سریع و با اثر وسیع روی کاهش جمعیت آفات هستند.

برخی از حشره کش ها اثرات سریع در فلج کردن و مرگ و میر حشرات دارند.  برخی اثرات مزمن داشته و در دراز مدت باعث مرگ و میر آنها می شوند. بسیاری از حشره کش ها، باعث افتادن زودرس اووتکا در سوسری آلمانی ماده می شود که باعث کاهش نرخ بقای تخم ها می شود.

در مورد بکارگیری حشره کش ها همیشه  عوارضی که روی انسان و سایر موجودات غیر هدف، ممکن است داشته باشد را باید در نظر گرفت. در شرایطی که آلودگی به این آفت در اماکن انسانی یا صنایع غذایی اتفاق افتد کنترل این آفت و استفاده مناسب و ایمن از حشره کش ، بصورتی که آلودگی با حشره کش ایجاد نگردد با دشواری بیشتری همراه است. با اینکه در نگاه اول سمیت یک ماده مهمترین عامل خطر محسوب می شود اما باید در نظر داشت که عوامل دیگری، نظیر چسبندگی ماده و ترکیبات فعال آن ونوع فرمولاسیون و غلظت ماده، پایداری سم، مواد باقیمانده و حتی بسته بندی و طریقه بکارگیری ماده نیز مقداری از سم که در معرض مواجهه قرار می گیرد و زمان استفاده از سم می تواند تاثیر بسزائی در ارزیابی خطر حشره کش روی انسان و موجودات غیر هدف دیگر داشته باشد.

amini خرداد ۲۵, ۱۳۹۶ آفات بهداشتی, سوسک اشپزخانه، سوسری آلمانی, سوسک درشت،سوسک فاضلاب یا سوسری آمریکائی«periplaneta americana»

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *