دشمن ساس – دشمن طبیعی ساس !

دشمن ساس – دشمن طبیعی ساس ! شکارچی ساس در خانه !

شاید تعجب کنید و خوشحال شوید اگر بدانید که ساس ها هم دشمن طبیعی دارند و توسط آنها شکار می شوند. سوسک ها دشمن ساس ها هستند. دشمنی که درست نزدیک آنها زندگی می کند. این حشره موذی که دمار از روزگار انسان درمی آورد شکار حشره دیگری است که از قضا آنهم از جمله آفات خانه هاست. شاید مثل معروف «مهمون از مهمون خوشش نمیاد صاحب خونه از هردوشون» در این مورد صدق می کنه. بله سوسری های آلمانی (با اسم علمی : Blattella germanica) یا همان سوسک آلمانی یا سوسک آشپزخانه یا سوسک ریز دشمن ساس ها هستند آنها ساس ها را شکار می کنند و می خورند. بله دشمن ساس همسایه دیوار به دیورا اوست

دو مشکل اساسی

فقط دوتا مشکل اساسی وجود دارد اول اینکه متاسفانه نرخ رشد ساس ها بیشتر از مقداری است که سوسک ها از آن تلفات می گیرند. ساس های ماده روزانه ۴-۱ تخم میگذارند و یک ساس ماده در طول شش ماه می تواند تا ۵۰۰ عدد تخم بگذارد.
دوم اینکه محل زندگی سوسک های آلمانی و ساس ها با هم متفاوت است سوسک های آلمانی در آشپزخانه ها و اطراف سینک ظرفشوئی و کابینت ها زندگی می کنند در حالی که ساس ها تختخواب و محل خواب و استراحت ساکنین خانه رو ترجیح می دهند بنابراین ممکن است یک خانه هم آلوده به ساس باشد و هم آلوده به سوسک آلمانی و برای از بین بردن هر دوی آنها نیاز به سمپاشی دارد.

درباره ساس و سوسک

در زیر نکات اساسی راجع به بیولوژی و کنترل هر دو این حشرات را می توانید بخوانید.

 

سوسک ریز سوسک آشپزخانه سوسک کابینتی

سوسک آشپزخانه

سوسک آشپزخانه سوسک کابینتی

ساس ها 

ساس

ساس تختخواب حشره ای خونخوار و موذی

سمپاشی ساس

فواید سوسک ها مضرات سوسک ها

سوسک ها با ایجاد آسم در دوران کودکی مرتبط هستند و ممکن است مواد غذایی را در خانه ها آلوده کنند و میکروب ها و بیماری ها را به انسان منتقل کنند با این حال، این حشرات همه چیز خوار هستند که محیط ما را تمیز می کنند و به بازیافت ارگانیکی زباله ها کمک می کنند. آنها چسب پشت تمبرهای پستی، صحافی پشت کتاب ها، کاغذ، پارچه، چرم و عایق سیم های برق، همچنین ساس ها را می خورند. سوسک‌ها به میلیون‌ها خانه در سراسر جهان هجوم می‌آورند و بیش از ۴۰۰۰ گونه مختلف از سوسک‌ها در سراسر جهان وجود دارد.

مواد جذاب برای سوسک ها

حشرات در طول تاریخ بیش از ۲۵۰ میلیون سال زندگی کرده اند و تقریباً در هر موقعیتی قادر به زنده ماندن هستند. سوسک یک حشره شب فعالی است که به منابع غذایی با محتوای آب بالا نیاز دارد، پس از ورود به خانه به دنبال ضایعات غذا، ظروف غذای سرباز، رسوبات قند و چربی، غذای حیوانات خانگی و گوشت فاسد می شود.

ساس ها

ساس ها ممکن است در آپارتمان ها، هتل ها، خوابگاه ها و پناهگاه ها زندگی کنند. این حشرات تنها با خون حیوانات خونگرم، به ویژه انسان ها، جشن می گیرند، برای همین در بالش، لباس، مبلمان و چمدان پناه می گیرند. ساس ها ترجیح می دهند شب هنگام موقع خواب ساکنین دنبال تغذیه باشند غافل از این که دشمن طبیعی ساس یعنی سوسک آلمانی هم شب زنده دار است و گشت شبانه برای پیدا کردن غذا را ترجیح می دهد. سوسک دشمن شناخته شده ساس است. ساس می تواند باعث تحریک و واکنش آلرژیک شود، اما سوسک ها می توانند با مصرف حشرات کوچک از جمله ساس ها شبانه از این نیش ها جلوگیری کنند.

 میان وعده شبانه دشمن ساس

ساس ها میان وعده نیمه شب سوسک ها هستند. نیمه شب درست موقع هجوم ساس ها قبل از اینکه ساس ها بتوانند با خون انسان جشن بگیرند اگر به پست سوسک ها بخورند توسط سوسک ها شکار شده و خورده می شوند دشمن ساس ها یعنی سوسک آلمانی در گوشه‌های گرم و تاریک خانه انسان مانند حفره‌های دیوار، کف‌های فرعی، فضای خالی سقف، شکاف‌ها و شکاف‌های آشپزخانه و حمام، و در وسایل برقی و مواد غذایی پنهان می‌شوند.

فایده سوسک

غرایز حاد حسی و بقای سوسک آن را به ساس انگلی هدایت می کند. سوسک‌ها معمولاً در آشپزخانه‌ها و زباله‌ها یافت می‌شوند، اما اگر وارد خانه می‌شوند بدشان نمی آید دنبال حشرات کوچکتر از جمله ساس ها هم بگردند و آنها را مصرف ‌کنند. سوسک ها خدمات بسیار خوبی در پاکسازی محیط از زباله های ارگانیک و کشتن کلنی ساس ارائه می دهند.

مضرات سوسک ها

اگرچه سوسک ها دشمن ساس ها هستند اما سوسک ها خود می توانند باعث آلودگی زیادی شوند. آنها ممکن است ناقلان بالقوه میکروب هایی باشند که باعث بیماری در انسان می شوند، مانند اسهال خونی و گاستروانتریت. آنها همچنین ناقل سالمونلا و سایر بیماری هایی هستند که ممکن است باعث مشکلات معده شوند. سوسک ها با مدفوع و ترشحات دفاعی خود میکروبهای بیماری زا را پخش می کنند.

سوسک ها همچنین باعث واکنش های آسمی می شوند. سوسک ها به طور منظم در طول چرخه زندگی خود پوست اندازی می کنند و پوست دور ریخته شده در هوا به ریه ها منتقل می شود و می تواند باعث واکنش های شدید آسمی به خصوص در کودکان و افراد مسن شود.

مقاومت سوسک ها

سوسک ها ممکن است مواد آلی و ساس بخورند، اما می توانند یک ماه بدون غذا زنده بمانند. آنها به عنوان سرسخت ترین حشرات روی کره زمین تعریف می شوند و می توانند نفس خود را به مدت ۴۵ دقیقه حبس کنند. سوسک حتی می تواند از تشعشعات ناشی از یک واکنش هسته ای جان سالم به در ببرد. آنها می توانند تا ده دقیقه در خلاء زنده بمانند، و ممکن است پنج تا هفت روز با سر بریده شده یا بیشتر با هیدراتاسیون مناسب زنده بمانند.

سوسک های خوب

همه سوسک ها بد نیستند. برای کودکان معمول است که سوسک هیسینگ ماداگاسکار را به عنوان حیوان خانگی داشته باشند. حتی برخی از باغ وحش ها از پذیرش سوسک خش خش به عنوان یک حیوان خانگی در دوران کودکی حمایت می کنند. سوسک ها ممکن است منزجر کننده باشند، اما می توانند به خلاص شدن از شر دیگر موجودات مرده منزجر کننده کمک کنند و می توانند به کنترل هجوم ساس کمک کنند.

تماس با ما 

۲۲۰۴۸۲۷۸ – ۸۶۰۱۳۰۶۲ -۶۶۹۵۹۷۲۹

amini آگوست 25, 2023 آفات بهداشتی, ساس, سمپاشی ساس, سوسک اشپزخانه، سوسری آلمانی, سوسک درشت،سوسک فاضلاب یا سوسری آمریکائی«periplaneta americana», سوسک کابینت

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.