سمپاشی ساس تختخواب

سمپاشی ساس تختخواب 

خلاص شدن و آلودگی زدایی از ساس  Cimex lectularius یا ساس تخت خواب

درخانه و منزل مسکونی و همچنین در خوابگاهها در صورتی که آلودگی کم باشد می توان  آنرا با روشهای فیزیکی که در  اینجا ذکر شده از میان برد اما در صورتی که آلودگی شدید باشد برای سمپاشی ساس تختخواب شما نیاز به استفاده از سموم  شیمیایی دارید. سموم شیمیایی که برای این منظور استفاده می شوند معمولا ازگروه پایروتروئید ها مثل لامبدا سیهالوترین و سایپرمترین هستند که  LD50 آنها نسبتا بالا است یعنی نسبت به سم های دیگرایمن تر هستند اما با توجه به مقاومت ساس ها به سموم امروزه در کنار سموم پایروتروئیدی گاها سموم فسفره و کاربامات نیز بکار می برند. باید توجه داشت که استفاده از سموم فسفره و کاربامات که LD50 نسبتا پایینی دارند در صورتی زیر نظر متخصصصین امر استفاده نشود ممکن است برای اعضای خانواده ایجاد مشکل نماید.

سموم

استفاده از سموم پایروتروئیدی به تنهایی برای سمپاشی ساس تختخواب  بدلیل مقاوم بودن ساس ها اغلب اوقات به تنهایی اثر بخش نیست. استفاده از سموم دیگر و سموم میکس شده که در بازاربصورت عموم  یافت می شود مثل سم کامن در صورتی که آلودگی فقط مختص به یک ناحیه باشد گاها موثر است.  ولی با توجه به قیمت و مقدار کم آن مقرون به صرفه نیست.

بعلاوه در صورتی که سمپاشی ناقصی صورت گیرد امکان انتشار و پراکندگی ساس ها از محل تجمع اولیه خود به تمام نقاط خانه وجود خواهد داشت. که بعدا کار ریشه کنی آن را  حتی برای شرکت های سمپاشی بسیار دشوار خواهد کرد. استفاده از سم های بخار شونده و دود کننده مثل قرص برنج و اتیلن برم بسیار خطرناک هست.  ممکن است حتی با وجود بستن دریچه های کولر و منافذ دیگر برای همسایه ها مخصوصا در آپارتمانها بسیار خطرناک باشد. قرص های دود شونده مثل قرص های گوگردی نیز عموما بر روی ساس ها در منزل تاثیر نمی کنند. همچنین باید در نظر داشت که وزارت بهداشت استفاده از این سموم را بخاطر مضرات و خطراتی که ایجاد می کنند. ممنوع کرده و بر روی ممنوعیت آنها تاکید می کند.

دستگاههای اولتراسونیک دور کننده حشرات

استفاده از دستگاههای اولتراسونیک ضد حشرات روش دیگری هست که اغلب قربانیان ساس تختخواب  آزمایش می کنند اما متاسفانه بهیچوجه پاسخگوی ساس نیست . ساس ها با وجود دستگاههای اولتراسونیک در منازل براحتی خونخوار خود ادامه می دهند. با توجه با اینکه هنوز هم شرکت های بزرگ  در اروپا و آمریکا شراز روش سمپاشی استفاده می کنند باید در نظر داشت که فعلا کاراترین روش روش سمپاشی می باشد.

 

 

 

amini ژوئن 13, 2017 آفات بهداشتی, ساس, سمپاشی ساس

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.