موش ها شناسایی و کنترل

سم موش

کنترل موش در تهران
جوندگان حدود ۶۰ میلیون سال پیش در دوره پالئوسین بوجود آمده اند و حدود ۲۰۰۰ گونه جونده وجود دارد. جوندگان در همه جای زمین بجز قطب ها یافت می شوند. اکثر

جوندگان Subtranian(زندگی زیر مین) و Nocturnal(شب فعال) هستند. توالی و تناسل زیاد دارند و برخی گونه ها در سال ۶-۵ بار بچه می زایند. جوندگان فاقد دندانهای نیش و پیش آسیا هیتند. دندانهای پیشین یا Incisor در آنها روزانه بطور مرتب رشد می کنند بنابراین مجبورند همیشه آنها را بهم بسایند در غیر اینصورت مثلا اگر دندانهای یک طرف فک از بین بروند دندانهای طرف دیگر بیش از حد رشد کرده و بطرف کام بر می گشته و باعث مرگ حیوان می شوند.

جوندگان بعد از انسان موفق ترین پستاندار روی زمین بوده و سفره غذایی مشترکی با انسان دارند.

تخمین زده می شود که در تهران بیش از ده میلیون جونده وجود داشته باشد.
سه گونه ای که در دنیا بیشتر پخش هستند و در شهر تهران نیز اغلب شکایت ها را شامل می شوند:

۱- موش خانگی با اسم علمی mus musculus:

جونده کوچک با دم بلند و لاله گوش رشد یافته و چشمان کوچک. این حیوان Nocturnal(شب فعال) است. در روز ممکن است در زیر زمین و انبار و جاهای تاریک دیده شود. زندگی اش به انشان بستگس دارد و بصورت peridomestic در مجاورت انسان دیده می شود. تقریبا تمام سال زاد آوری دارند.  دوره حاملگی ۲۲ روز و هر بار حدود ۱۰ بچه برهنه و با چشمان بسته بوجود می آورند. موهای پشت بدن بعد از ۶-۷ روز در آمده و چشمها بعد از ۹-۱۰ روز باز می شوند. از روز دهم شوع به فعالیت می کنند معمولا بیش از ۳-۴ متر از لانه دور نمی شوند. از سوراخ با قطر ۲cm (تقریبا اندازه یک سکه ۱۰۰ تومانی) براحتی رد می شوند. بخوبی می توانند شما کنند و بجهند در روز ۳-۴ گرم غذا می خورند و ۹ سی سی آب می نوشند. ۷-۶ هفته بعد از تولد بالغ می شوند.  ۵-۱۱ بار می توانند بچه بزایند. موش نر حدود ۱٫۵-۱ سال و موش ماده ۸-۱۰ ماه عمر می کند. موش ماده ۲۴ ساعت بعد از بارداری دوباره می تواند حامله شود.

۲- موش قهوه ای یا موش جوب یا موش نروژی با اسم علمیRrattus Norvegicus

اندازه دم این موش کوتاهتر از اندازه سر و بدن است. اندازه بدن حدود ۲۶ سانتیمتر و موهای روی دم زبر و خشن است. لاله گوش اگر خم شود بزحمت به چشم می رسد. رنگ پشت بدن عموما قهوه ای است و قاعده موها خاکستری رنگ بدن در قسمت شکمی سفید با سایه خاکستری است. غالبا یک لکه سفید بین دوتا پای جلویی در ناحیه سینه دارد. ترجیحا در قسمت پایین ساختمان زندگی می کند. شب فعال است اما گاهی روزها هم دیده می شود. قادر به زندگی در مناطق خشک نیستند. زیر ساختمان ها حفره هایی به عمق ۴۵-۳۰ سانتیمترحفر می کنند. برای تهیه غذا تا ۳km نیز از لانه دور می شوند. حیوانی بدگمان است از فضای آزاد گریزان است. بویایی بسیار قوی دارد.

این موش نیز peridomestic است و بدلیل جویدن ماتریالهای مختلف ممکن است به تاسیسات برق آسیب زده و باعث آتش سوزی شوند. همچنین با دلیل ایجاد سوراخ ممکن است به تاسیسات آبیاری هم آسیب بزنند. در روز حدود ۲۵ گرم غذا و ۳۵ سی سی آب می نوشند. قادر به شنا کردن هستند.

زادآوری

موش ماده هر ۴-۵ روز یکبار آمده جفت گیری می باشد.  ۲۲ روز دوره حاملگی دارد و بچه ها با چشم بسته متولد می شوند و وروز نهم چشمها باز می شود.  سه ماهه بالغ می شوند و حدود یکسال عمر می کنند. در کنار هم زندگی می کنند و هر کلنی حدود ۲۰۰-۶۰ عضو دارد. در هر بارداری بطور متوسط ۸ بچه می زایند.


۳- موش سقف یا موش بندر یا موش کشتی یا رت سیاه با اسم علمی Rattus rattus

دم به اندازه سر و بدن یا بزرگتر است. درصورتی که لاله گوش بزرگ است و اگر خم شود به چشمها می رسد. دم از لحاظ رنگ در قسمت Ventral کمی روشنتر از قسمت Dorsal است. عموما رنگشان سیاه است. اندازه سر و بدن حدود ۱۲-۱۸ cm است. دم برهنه یا لخت نظر می آید. در دست و پای جلویی ۴ تا انگشت دارد و انگشت پنجم فقط یک اثر دکمه مانند دارد.

این رات بیشتر در نزدیک اماکن انسانی زندگی می کند به خانه و انبار و سایر ساختمانها راه پیدا می کند. قادر به جویدن زمین های خیلی سخت و سیمانی و تخته است. از درخت و دیوار به راحتی بالا می رود.  قادر به شنا کردن هم هست. لانه در قسمتهای بالای سطح زمین و بالای ساختمانها درست می شود. شعاع حرکت برای تهیه غذا و آذوقه حدود ۶۰ m است.

روزانه حدود ۲۵ گرم غذا می خورد و حدود ۳۰ سی سی آب می نوشد. تقریبا یکسال عمر می کند

زادآوری

طول دوره حاملگی ۲۲ روز بوده و در سال چند بار تولید مثل می کند. 

در هر بار زایمان تعداد۸-۱ بچه بدینا می آورد.

در ایران قبلا فقط در بنادر شمالی و جنوبی کشور بودند اما اکنون در سایرنقاط کشور یافت می شوند.

در برابر موش نروژی مغلوب است. 

مقایسه موش جوب و موش سقف

شماره های تماس جهت رزرو و مشاوره سمپاشی در تهران

ساکنین محترم مناطق: ۴-۳-۲-۱ : ۲۲۰۴۸۲۷۸

ساکنین محترم مناطق: ۲۲-۲۱-۱۸-۹-۵: ۸۶۰۱۳۰۶۲

سایر مناطق تهران: ۶۶۹۵۹۷۲۹

مشاورین شرکت :۰۹۱۲۰۷۰۵۷۴۶ و ۰۹۱۹۷۱۷۳۴۵۴ و ۰۹۱۹۷۱۷۴۲۷۶

مرکز شیراز: ۰۹۳۹۳۳۸۶۷۷۹ و ۹۹۱۰۵۱۱۸۴۲

سنندج: ۰۸۷۳۳۱۷۶۶۵۵و ۰۹۱۸۷۸۴۰۱۱۹

 

amini آذر ۱۹, ۱۳۹۶ آفات بهداشتی, کنترل موش

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *