سمپاشی سوسک فاضلاب

سوسک فاضلاب، سمپاشی سوسک فاضلاب

 

سوسک فاضلاب یا سوسک حمام یا سوسری آمریکایی (Periplaneta americana (Linnaeus)) بزرگترین سوسک نیمه اهلی(peridomestic) است. متوسط اندازه آن حدود ۴ سانتیمتر است. این حشرات شب فعال هستند و از طریق ارتباطات تجاری در جهان پخش شده است. این حشرات بیشتر در فاضلاب ها و زیرزمین ها و لوله های سیستم های گرمایشی و سیستم های زهکشی یافت می شوند. این سوسک علاوه بر مکانهای یاد شده در رستوران ها، و نانوایی ها و پاساژها و بیمارستان ها و اماکن مسکونی و تجاری یافت می شوند. بارندگی های شدید ممکن است باعث آلودگی شدید برخی ساختمان های که با سیستم فاضلاب شهری مرتبط هستند شود. (سمپاشی سوسک فاضلاب)

بالغ سوسک فاضلاب

آنها ممکن است در اتاقهای زیر شیروانی یا سقف های کاذب مرطوب لانه گزینی کنند اما ورود آنها بداخل منازل اغلب بخاطر جستجوی غذا و یا ایجاد شرایط بد در داخل فاضلاب ها اتفاق  می افتد. (سمپاشی سوسک فاضلاب) کلیـپ

تکثیر سوسک فاضلاب یا سوسری آمریکایی

سوسک های ماده تخمهای خود را در داخل کیسه سفت و کیفی مانند بنام اوتکا (ootheca) قرار می دهند. درون هر یک از این کیسه ها ۱۶ عدد تخم وجود دارد.

 اووتکا یا  کپسول تخم سوسری آمریکایی به رنگ قهوه ای تیره است که شامل ۱۶ عدد تخم، در دو ردیف ۸ تایی  قرار می گیرند.

یک ماده سوسری آمریکایی بطور متوسط ۹ الی ۱۰ عدد اووتکا در طول دوره زندگی خود تولید می کند ولی یک سوسری ماده قادر است بیش از ۹۰ اووتکا هم تولید کند. ( “American Cockroach”. Amalgamated Pest Control.)

سوسک آمریکایی ماده این کیسه را در نزدیکی منبع غذا قرار می دهد و گاهی آنرا با ترشحات دهان خود به جایی می چسباند داخل اووتکا آب و غذای کافی برای نوزادان فراهم است. رنگ این کیسه در ابتدا به رنگ قهوه ای است ولی بعد بتدریچ تیره شده و بعد از چند روز به رنگ سیاه در می آید.

نمف ها یا نوزادان:

بعد از باز شدن کیسه اووتکا نوزادان یا نمف های سن یک از آن خارج می شوند. این نوزادان بتدریج تغذیه کرده و بعد از ۷ الی ۱۴ بار پوست اندازی به بالغ تبدیل می شوند. بلافاصله بعد از هر مرحله پوست اندازی رنگ آنها سفید است ولی سریعا رنگ شان تغییر کرده و به رنگ قهوه ای در می آیند.

نمف های سن یک الی چهار سوسک فاضلاب

سن های ۷-۶ سوسک فاضلاب

بالغین:

بالغین سوسک فاضلاب به رنگ قهوه ای قرمز بوده و اطراف بند اول سینه ای یک نوار قهوه ای کمرنگ و یا زرد دارند. نرها بزرگتر از ماده ها هستند و بالهایشان حدود ۸-۴ میلیمتر از انتهای شکم بیشتر است.

Education Chart of Biology for External Features of Cockroach Diagram. Vector illustration.

بالغین نر ماده در انتهای شکمشان یک جفت زائده بنام سرسی دارند این سرسی های در نرهای بلند تر از ماده ها است هم چنین در نرها در بین سرسی های یک  جفت زائده دیگر بنام استیله (styli) قرار دارند. این اندام ها در تشخیص محرک های فیزیکوشیمایی به حشره کمک می کنند بطوری که حشره نزدیک و دور شدن افراد و نیز بوی مواد موجود در محیط را متوجه می شود.

موقعیت سرسی ها در سوسک فاضلاب

سمپاشی سوسک فاضلاب

برای سمپاشی سوسک فاضلاب یا سوسک حمام یا سوسک فاضلاب یا سوسک درشت (Periplaneta americanaAmerican cockroach)، و ریشه کنی آنها، ابتدا باید به یک شرکت سمپاشی منازل مراجعه کرد، این شرکت باید متشکل از کارشناسان با تجربه وودارای تحصیلات دانشگاهی در رشته حشره شناسی که با انواع حشرات وسموم حشره کش آشنایی کافی داشته باشند. درغیر اینصورت ممکن است خطرات متعددی ما راتهدید کند، خطرات حاد و مزمن جانی مثل مسمومیت و آلودگی محیط زیست  با سموم یا خطرات مالی مثلا آسیب به سیستم فاضلاب یا سیستم برق ساختمان.به طور خلاصه برای مبارزه با سوسک فاضلاب  دو پیش شرط اساسی لازم است: داشتن تجهیزات و ادوات فنی و دارا بودن اکیپ ماهر ومتخصص.

البته این شرکتها باید مجوزهای لازم را بهداشت و درمان اخذ کرده باشند.

شناسائی صحیح  سوسک فاضلاب یا سوسک حمام،

شناسائی روش درست وانتخاب مواد شیمیائی مناسب و دادن اطلاعات صحیح به مشتریان از وظایف یک شرکت سمپاشی خوب است. تکنسین شرکت سمپاشی منازل باید کارخود را به خوبی انجام دهد، در طی عملیات سمپاشی و کنترل سوسک فاضلاب یا سوسک درشت حمام باید محل دقیق ورود سوسک به حمام وخانه بخوبی تشخیص داده شود.  تعداد حشرات بالغ و لاروها باید برآورد گردد. در این مرحله همکاری صاحبخانه نباید فراموش شود، یک اشتباه در مورد محل ورود یا تخم گذاری آنها، حتی اگر نوع حشره درست تشخیص داده شود، نتایج مورد انتظار را حاصل نخواهد کرد.

 بیماری های منتقله از سوسک های فاضلاب

سوسک های فاضلاب علاوه بر اینکه ممکن است باعث تشدید آسم و بیماری های تنفسی و همچنین آلرژی در افراد شوند بدلیل تماس با غذاهای انسانی می توانندبا انتقال برخی میکروبها باعث بیماری در انسان شوند.

بیماریهایی که سوسک های فاضلاب ممکن است منتقل کنند:

اسهال مربوط به تک یاخته ها

اسهال میکروبی (دیسانتری)

وبا 

تب تیفوئیدی 

بیماری های ویروسی مثل فلج اطفال

و تخم برخی کرمهای انگلی

(رفرنس: Stankus RP, Horner E, Lehrer SB. Identification and characterization of important
cockroach allergens. Journal of allergy and clinical immunology, 1990, 86: 781–۷۸۷٫)

کلیپ شناسائی انواع سوسک ها در تهران 

هدف شرکت نانوفن آوران پیشرو بهداشت تهران اهمیت بیشتر برای سلامتی افراد جامعه و محیط زیست است. اولویت این شرکت کنترل آفات بهداشتی با استفاده از روشهایی غیر سمی و در صورت ضرورت استفاده حداقلی از سموم مجاز و با کیفیت زیر نظر کارشناسان مجرب و متخصص است.
داشتن زندگی سالم و تمیز حق همه ماست.
نانوفن آوران پیشرو بهداشت تهران آرامش را به شما هدیه می دهد.

بهداشت سالم با روش صحیح کنترل

کارصحیح

وقتی کارتون صحیحه!!

شماره های تماس جهت رزرو و مشاوره سمپاشی در تهران

ساکنین محترم مناطق: ۴-۳-۲-۱ : ۲۲۰۴۸۲۷۸

ساکنین محترم مناطق: ۲۲-۲۱-۱۸-۹-۵: ۸۶۰۱۳۰۶۲

سایر مناطق تهران: ۶۶۹۵۹۷۲۹

مشاورین شرکت :۰۹۱۲۰۷۰۵۷۴۶ و ۰۹۱۹۷۱۷۳۴۵۴ 

مرکز شیراز: ۰۹۳۹۳۳۸۶۷۷۹ و ۹۹۱۰۵۱۱۸۴۲

سنندج: ۰۸۷۳۳۱۷۶۶۵۵و ۰۹۱۸۷۸۴۰۱۱۹

amini اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸ سمپاشی سوسک فاضلاب, سوسک درشت،سوسک فاضلاب یا سوسری آمریکائی«periplaneta americana»

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *