سمپاشی مگس و کنترل آن در مرغداریها و دامداریها

سمپاشی مگس

مگس خانگی (Musca domestica)

این حشره  برنگ خاکستری سیاه شایع ترین گونه از مگس ها است که انتشار جهانی دارد. ناقل انواع مختلف بیماری های انسانی ودامی  از جمله معضلات عمده بهداشتی در مرغداری ها و دامداریها و کارخانجات کمپوت سازی و کنسانتره و آبمیوه گیری و پنیرسازی و … است.

حشره ماده در هر بار تخم ریزی حدود ۱۰۰ عدد تخم را بر روی فضولات حیوانی و انسانی، مواد غذایی و مواد ارگانیک در حال تجزیه می ریزد. 

تخم ها سریعا تفریخ شده و به کرم های سفید کوچک تیدیل می شوند.

در عرض ۲- ۵ روز این کرم ها رشد کرده و به پوپ تغییر شکل پیدا می کنند.   مگس های بالغ حدود ۲- ۴ هفته عمر می کنند. 

تغذیه

این حشرات از انواع غذاهای مایع و نیمه مایع و مواد جامدی که با بزاق خود نرم می کنند تغذیه می کنند.

بالغین به علت تغذیه از مواد کثیف و سپس نشستن و تغذیه بر روی مواد غذایی انسانی و حیوانی، می توانند انواع پاتوژن ها و میکروبهای مضر را از مواد آلوده به مواد غذایی انسان منتقل کرده و باعث انتقال بیماری به انسان شوند.

انواع مختلفی از ارگانیسم ها بر روی پاها و موها و دهان این حشرات یافت می شود.

این حشره در هنگام تغذیه از مواد جامد بزاق دهان خود را بر روی آن می ریزد که باعث آلودگی ماده با محتوای دهانی خود نیز می شود.

بیش از صد گونه پاتوژن ازجمله  وبا، سالمونلوز، سیاه زخم و انواع اسهال ها ممکن است بوسیله این حشره به انسان یا حیوان منتقل شوند.

براساس تحلیل دی ان ای مگس خانگی و مگس لاشه در مجموع با هم میزبان بیش از ۶۰۰ باکتری مختلف هستند.

بسیاری از این باکتری ها باعث عفونت در انسان می شوند از جمله در دستگاه گوارش، خون و ریه.

آزمایش ها نشان می دهد که مگس ها می توانند باکتری را روی قسمت های مختلف پا و بال هایشان حمل کنند.

در واقع هر یک قدمی که مگس برمی دارد می تواند باکتری های زنده را منتقل کند.

مگس ها در زمستان کجا می روند؟

معمولا در این فصل می میرند. با این همه برخی از آن ها زمستان را پشت سر می گذارند. اما این کار فقط در وضعیت کاملا مطلوب امکان پذیر است. این حشرات اگر بتوانند توی انبار ها یا داخل اماکن مسکونی ـ یعنی جاهایی که مواد آلی و گرمای کافی برای خوردن تولید مثل وجود دارد ـ پناه بگیرند می توانند زمستان هم زنده بمانند. طول عمر طبیعی مگس حتی در بهترین وضعیت در شمال خط استوا تقریبا هفت الی بیست و یک روز است. مهم ترین عامل تغییر طول عمر این حشره گرمای محیط اطراف آن است. مگس ها وقتی دما به زیر صفر می رسد یا بیش از حد گرم می شود گروه گروه می میرند.

تولید مثل

هر چند به علت عدم فعالیت بیشترین طول عمر را در هوای سرد دارند اما تولید مثل فراوان آن ها هنگامی صورت می گیرد که هوا گرم غذای فراوان و رطوبت در حد متعادل باشد. زمستان آن هارا چنان از تمام این شرایط مطلوب محروم می کند که نتنها قادربه زندگی نیستند بلکه مجال تولید مثل را هم نمی یابند. مهندسین کشاورزی مدعی هستند که هیچ دلیلی مبنی بر حیات این حشره در فاصله ی پاییز تا بهار وجود ندارد (این ادعا جواب نکته ی دیگری است : چرا در بهار مگس این قدر کم دیده میشود؟) اکنون این پرسش پیش میاید که مگس ها چگونه دوباره شروع به تولید مثل می کنند؟.

گروهی معتقدنند که مگس ها نیز همانند برخی از حشرات دیگر زمستان خوابی می کنند. اما نا درستی این نظریه به اثبات رسیده است. معدود مگس هایی را که در اول بهار میابیم عمدتا نتیجه ی تولید مثل همان هایی هستند که با یافتن جای مناسب زمستان را پشت سر گذاشته اند. برخی از مگس هایی که زمستان را پشت سر گذاشته اند بالغ نیستند و کم و بیش در مراحل اولیه تکامل خود به سر می برند. مگس تخم هایش را معمولا درون زمین یا شکاف ها یا چوب و یا کود های حیوانی می ریزد . این تخم ها در عرض ۱ تا ۴ ساعت به لارو تبدیل می شوند.

مراحل رشد

لارو مگس در مرحله ی چهار روزه اش ـ همانند لارو تمام حشرات دیگر ـ از گیاهان یا مواد حیوانی پوسیده تغذیه می کند. همچنان که لارو بزرگ می شود به حالت شفیرگی ـ حالتی که حدود ۵ روز زمان می خواهد ـ در میاید.

در این فاصله حشره همان طور که در حالت دگرگونی است استراحت هم می کند. بسیاری از حشره شناسان این نکته را چنین توضیح می دهند که بیش تر مگس هایی که زمستان را پشت سر می گذارند این فصل را در حالت لاروی یا شفیره ای می گذاند.

اما اکنون دانشمندان بر این اعتقادند که بالغین برای زنده ماندن در زمستان نسبت به جوان ترها از بخت و اقبال بیشتری برخوردارند

جوان تر ها برای کنار امدن با هوای سرد با مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد.

با این همه برخی از لارو ها و شفیره ها در خلل اواخر زمستان زنده می مانند ودر بهار به  بالغ تبدیل می شوند.

میزان تولید مثل مگس ها واقعا هراس آور است. 

دانشمندی تخمین زده است که فقط یک جفت مگس بالغ در عرض یک تابستان می توانند:

۰۰۰/۰۰۰/۲۰۰/۹۲۳/۳۲۵ نوزاد مگس تولید کنند!!!

 

شرکت نانو فن آوران پیشرو بهداشت تهران با محصولی جدید و با کیفیت و قوی، مؤثر، سریع الاثر و کم هزینه آماده همکاری کنترل برای مگس می باشد.

شماره های تماس : شمال تهران:۲۲۰۴۸۲۷۸ غرب تهران ۸۶۰۱۳۰۶۲
شرق تهران: ۶۶۹۵۹۷۲۹ جنوب تهران:  ۰۹۱۲۰۷۰۵۷۴۶

amini تیر ۳۱, ۱۳۹۶ آفات بهداشتی, سوسک اشپزخانه، سوسری آلمانی, مگس

نظر خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/nanofann/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:32 Stack trace: #0 /home/nanofann/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(542): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/nanofann/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/nanofann/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 32